Министрите на отбраната на САЩ и Китай днес влязоха в спор относно Тайван по време на първата си среща лице в лице от две години и филипинският президент Фердинанд Маркос-младши разкритикува "противозаконните действия с употреба на принуда" в Южнокитайско море, очевидно отправяйки критика срещу Пекин. Това се случи на "Диалога Шангри-Ла" в Сингапур – най-големият форум в сферата на отбраната в Азия и на фона на съобщения, че украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне, за да вземе участие в срещата утре.

Очаква се Зеленски да се опита да осигури подкрепа за украинската мирна конференция, домакин на която ще бъде Швейцария в средата на юни. Русия не е поканена и Китай потвърди че няма да присъства.

Зеленски призова президента на САЩ Джо Байдън да участва в срещата, но Вашингтон не е потвърдил кой ще бъде неговият представител, посочва Ройтерс.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин и китайският му колега Дун Цзюн се срещнаха в кулоарите на конференцията в Сингапур по-рано днес и повториха, че имат различия относно Тайван и други въпроси, но подчертаха необходимостта комуникацията между въоръжените им сили да остане отворена.

Остин изразил опасенията относно китайската военна активност близо до Тайван, включително след президентските избори на острова и встъпването в длъжност на президента Уилям Лай този месец, се казва в изявление на генерал-майор Патрик Райдър от американските ВВС

Дун от своя страна предупредил Остин, че САЩ не бива да се намесват в китайско-тайванския въпрос, заяви пред репортери говорителят на китайското министерство на отбраната Ву Циен. Подходът на САЩ спрямо Тайван нарушава ангажиментите, поети от САЩ, и изпраща грешен сигнал към "сепаратистките сили" в Тайван, каза Ву, като цитира думите на министър Дун.

Пекин нарича новоизбрания тайвански президент Лай "сепаратист", отбелязва Ройтерс.

Високопоставен американски служител в сферата на отбраната, говорил при условие за анонимност, каза, че срещата е била "важна стъпка" в отварянето на линиите за комуникация. Двете страни обсъдили и Южнокитайско море и конфликтите в Украйна и в Газа.

Китайският министър на отбраната Дун Цзюн (в средата)

Маркос, който произнесе встъпителната реч на срещата, заяви че Филипините и други южноазиатски страни имат визия за "мир, стабилност и просперитет" в оспорваното Южнокитайско море, но че тя се подкопава от други актьори, въпреки че той не спомена Китай.

"Противозаконни, с употреба на сила, агресивни и заблуждаващи действия продължават да нарушават суверенитета ни, суверенните ни права и юрисдикцията ни", каза Маркос.

Сблъсъците между Филипините и Китай в най-оспорваните води в Азия през последната година зачестиха и са все по напрегнати, тъй като Пекин предявява претенции към плитчини, за които Манила твърди, че се намират дълбоко в територията ѝ.

Маркос обаче подчерта, че както Пекин, така и Вашингтон играят основна роля в опазването на мира в региона.

"Продължаващата стабилност на този регион изисква Китай и САЩ да управляват съперничеството си по отговорен начин", каза той, "Съревнованието им обостря източниците на напрежение и създава нови дилеми в сферата на сигурността."

"Диалогът Шангри-Ла", който се провежда за 21-ви път, се организира всяка година в Сингапур и събира военни и политически лидери, за да обсъдят въпроси в областта на сигурността. Той приключва на 2 юни.