Китайското министерство на отбраната осъди подкрепата за новоизбраното правителство на Тайван от страна на САЩ и Великобритания, които бяха отправени малко след като островът свободно избра своите нови лидери. Говорителят на китайското министерство на отбраната У Цян обвини Великобритания, че се придържа към мисленето от времето на Студената война и се опитва да „провокира конфронтация“.

Днешните коментари бяха направени след като в понеделник делегация от американския Конгрес се срещна в знак на подкрепа с новия тайвански президент Уилям Лай, малко след като Китай проведе военни учения около Тайван като своеобразен отговор на речта му при встъпването му в длъжност.

Въпреки липсата на официални дипломатически връзки между САЩ и Тайван, те остават близки партньори в областта на сигурността, културата и политиката. Вашингтон е най-големият доставчик на военна техника за Тайван и де факто има посолство на острова, за да подчертае силните си връзки. Китай редовно изпраща военни кораби и самолети в близост до Тайван, за да афишира заплахата си да използва сила спрямо острова, който обявява за своя територия и често описва присъединяването му като „свещена мисия“.

Тайван е превърнат в китайска провинция едва през 1885 г., а малко след това става част от Япония в продължение на 50 години до края на Втората световна война.

След това през 1949 г. се отделя от континентален Китай и е управляван под строго военно положение до края на 80-те години на 20-и век, когато приема демократична форма на управление.

По време на посещението на американската делегация в понеделник, конгресменът Анди Бар, който е съпредседател на тайванската група в Конгреса на САЩ, заяви, че Съединените щати са напълно ангажирани да подкрепят Тайван във военно, дипломатическо и икономическо отношение.

Новият външен министър на Тайван Лин Чиалун обърна внимание на неотдавнашните китайски учения и нарече посещението на американската делегация „важен жест на солидарност“ в критичен момент.

Делегацията, включващата представители на Републиканската и Демократическата партия, беше водена от конгресмена републиканец Майкъл Маккол, председател на комисията по външни работи на Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, който беше санкциониран от Китай миналата година, след като през април посети Тайван.