САЩ са одобрили планове за нанасяне на удари срещу обекти в Ирак и Сирия, като ударите ще бъдат извършвани в продължение на няколко дни, съобщи телевизия Си Би Ес, позовавайки се на свои източници. Президентът Джо Байдън заяви във вторник, че е решил какъв ще бъде отговорът на атаката с дрон в Североизточна Йордания, при която бяха убити трима американски военнослужещи, а над 40 бяха ранени. 

Това е най-смъртоносната атака срещу американски части от началото на войната в ивицата Газа на 7 октомври.  

САЩ смятат, че атаката, при която бяха убити трима американски военнослужещи на йорданско-сирийската граница "носи почерка" на подкрепяната от Иран иракска милиция "Катаиб Хизбула", съобщи Пентагонът. Създадена след водената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г. групировката е една от най-близките до Иран елитни иракски въоръжени фракции.

Тя е най-мощната въоръжена фракция в рамките на "Ислямската съпротива" в Ирак - коалиция от твърдолинейни шиитски въоръжени групировки, която пое отговорност за повече от 150 атаки срещу американските сили от началото на войната в Газа. 

"Катаиб Хизбула" беше ръководена от притежаващия двойно иракско и иранско гражданство Абу Махди ал Мухандис, преди той да бъде убит при американска атака с дрон в близост до международното летище в Багдад през 2020 г., при която загина и командващият иранските сили "Ал Кудс" Касем Солеймани. Групировката изповядва обединяваща шиитска идеология, която разглежда границите между Ирак, Сирия и Ливан като наложени от Запада. Тя смята американските войски в Ирак за чуждестранни окупатори и призовава за изгонването им.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви в понеделник, че ответните мерки “може да бъдат на много равнища, да бъдат изпълнени на отделни етапи и да продължат във времето". Си Би Ес не оповести повече подробности във връзка с информацията за готвените от САЩ удари по обекти в Ирак и Сирия.

Напрежението в Близкия Изток се засилва всекидневно, а редица проирански групировки представляват системна заплаха за военнослужещите на САЩ и техните съюзници в региона. Нападения като последното, макар и с много по-малък успех, са опитвани нееднократно и има опасност да се активизират допълнително с разгарянето на войната между Израел, подкрепян от САЩ, и групировката "Хамас", подкрепяна от няколко регионални политически играчи и редица организации.