Едва 413 американски граждани са получили пенсии на територията на България. От тях 390 са българи с придобито американско гражданство, съобщиха за BG VOICE от Social Security Administration. Данните са за фискалната 2015 година. Между България и Съединените щати не е сключен международен договор за социално сътрудничество, затова и нашата страна не изпраща пенсии в Америка. Такова споразумение имаме с Канада и за изминалата година 72 пенсии са изплатените по сметки в България, като 69 от тях са отпуснати, без дори да се прилага спогодбата. По данни на НОИ за 2015-а по банкови сметки в Канада пък са изплатени 12 български пенсии. Общо над 30 хиляди български граждани получават пенсии от чужбина. Информацията е на Националния статистически институт от годишния им отчет за 2015 г. По-голямата част от тези приходи (22 076 пенсии) се получават благодарение на международни споразумения между България и други страни, предимно в Европа.  Други 8378 пенсии се изплащат на български граждани от чужди социални министерства.

Въпросът за пенсионно споразумение между САЩ и България стои висящ от години. Доскорошният социален министър Ивайло Калфин настоя за това на срещи с предишния американски посланик Марси Райс. Спогодбата трябва да предвиди как стажът, натрупан в България, да се признава за пенсия в САЩ и обратното, обясниха експерти. България се опитва да започне преговори по спогодбата от 2010 г. Тя е важна заради големия брой български емигранти в САЩ, казват от социалното министерство. Оттам заявиха пред BG VOICE, че желанието на България да регулира този въпрос "не среща почти никаква реакция от американска страна". От март 2014 г. Канада признава стажа на българите, натрупан в Родината. НОИ също признава стажа на хората, работили в Канада за пенсиониране в България. Стажът, натрупан в двете страни, се сумира за преценяване размера на пенсията. Възможно е хора с дълъг стаж и у нас, и в Канада да получат две пенсии - българска и канадска. Пенсионерите в Канада получават минимум около 1170 канадски долара, или близо 1800 лв. на месец. Разрешено е ранно пенсиониране между 60- и 65-годишна възраст, но за всеки недостигащ месец пенсията се намалява с 0.5%. В Канада има голяма българска общност - до около 150 хил. души. Най-много българи има в Торонто. А с област Квебек НОИ има друго споразумение. За да получавате американска пенсия в България, на този етап трябва да сте американски гражданин със стаж, натрупан тук. Дори и да отговаряте на условията за пенсиониране, но сте със зелена карта, е възможно да изгубите това право. "Ако сте в такъв статут и прекарате повече от 6 пълни календарни месеца извън САЩ, без да сте стъпили на американска земя през това време, всички пенсионноосигурителни правомощия ще бъдат преустановени, обяснява финансовият експерт на BG VOICE Ангел Сапунджиев. - Същото важи и за хората, които оставят своята зелена карта да изтече и не са станали натурализирани граждани преди или по време на получаването на своите пенсии (Social Security Benefits)." На фона на всички тези цифри и гореспоменатите 8 хиляди пенсии от чужди социални министерства България изпраща голям дял пенсии в чужбина само в съседна Турция. Пенсионерите, живеещи постоянно в чужбина и получаващи български пенсии, са 27 231. От тях по споразумението с Република Турция чрез НОИ се изпращат пенсии на 17 223 лица.

Какво е необходимо, за да се вземе американска пенсия, или т.нар. доходи от social security
Ако имате американско гражданство и живеете извън Америка, вие можете да получавате пенсия, стига да сте в държава, в която се изплащат такива. (България влиза в този списък.) Ако не сте с американско гражданство обаче, вие трябва да покриете определени изисквания, за да се възползвате от social security ползите.Ето ги и изискванията, при положение че пенсията ви е базирана на вашия трудов стаж, а не по наследство:
  • да сте работили в Америка минимум 10 години (или т.нар. 40 кредита)или
  • да сте живели в Америка най-малко 10 години (като сте физически в страната най-малко 6 месеца от всяка календарна година);
  • да сте навършили 66 години и 4 месеца (за онези, които искат да се пенсионират преди тази възраст, процентът на пенсията намалява в зависимост от периода, който са избрали, минималната възраст, на която човек може да се пенсионира в САЩ, е 62 години).
За да получавате канадска пенсия, вие трябва да покривате изискванията:
  • да сте навършили 65 години (или минимум 60, но размерът на пенсията ви в този случай ще бъде намален);
  •  да имате доказателство, че сте пребивавали в Канада легално (канадски паспорт; временно разрешение за пребиваване в страната, или т.нар. Minister's Permit; да сте постоянен имигрант, или т.нар. Landed immigrant);
  • да сте живели в Канада най-малко 20 години след 18-годишна възраст.