Президентът на Русия Владимир Путин навърши 70 години сред поздравления от подчинените си и апел от православния патриарх Кирил всички да се молят за здравето на най-дългогодишния върховен ръководител на Русия след Йосиф Сталин. Агресорът Путин е изправен пред най-голямото предизвикателство по време на своето управление, след като нахлуването в Украйна предизвика най-сериозната конфронтация със Запада след Кубинската криза през 1962 г. Руската армия е в криза след поредица поражения през последния месец. Официални лица приветстваха Путин
като спасител на съвременна Русия,
а патриархът на Москва и цяла Русия призова страната да отправи двудневни специални молитви, за да може Бог да дари Путин със "здраве и дълголетие".
Путин, който се зарече да сложи край на хаоса, обхванал Русия след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., е изправен пред най-сериозната военна криза, с която се е сблъсквал който и да било ръководител в Кремъл от поне едно поколение - от войната в Афганистан от 1979-1989 г.
Путин е повел Русия по задънена улица към разруха,
изграждайки крехка система от некомпетентни подмазвачи, която в крайна сметка ще се срине и ще остави след себе си хаос.
Поддръжниците му казват, че Путин е спасил Русия да не бъде унищожена от арогантния и агресивен Запад. "Днес нашият национален лидер, една от
най-влиятелните и изключителни личности на нашето време, патриот номер едно в света, президентът на Руската федерация Владимир Владимирович Путин, навършва 70 години!", каза чеченският лидер Рамзан Кадиров.
Минусите на войната
Войната в Украйна обаче заличи огромни количества политически, дипломатически и военен капитал на Путин. Повече от седем месеца след началото на инвазията Русия претърпя колосални загуби на хора и оборудване и беше отблъсната на няколко фронта през последния месец, като армията на Путин залита от едно унижение към следващото. Путин прибегна до обявяване на анексирането на територии, които са само частично под руски контрол - и чиито граници според Кремъл все още не са определени - и заплашва да ги защитава с ядрени оръжия.
Частичната мобилизация, обявена от президента на 21 септември, се разви толкова хаотично, че дори Путин беше принуден да признае грешки и да нареди промени. Стотици хиляди мъже избягаха в чужбина, за да не бъдат призовани в редиците на войската.
Дори обичайно лоялни съюзници на Кремъл осъдиха провалите на военните - макар че досега не са критикували самия президент. Путин се сблъсква с възраждащата се, обединена и разширяваща се НАТО, въпреки настояването му, че "специалната операция" в Украйна има за цел да наложи руските "червени линии" и да попречи на алианса да се приближи до руските граници.
Уроци по история
Путин доминира в Русия от близо 23 години, след като беше избран от президента Борис Елцин за негов наследник с изненадващо съобщение в новогодишната нощ на 1999 г. Промените, приети в конституцията през 2020 г., му проправиха пътя да управлява потенциално до 2036 г. и няма очевиден фаворит за негов наследник. Той поддържа пълен график от срещи и публични събития и неизменно изглежда, че контролира нещата, като провежда дълги видеоконференции по различни теми - от енергетиката до образованието. Кремъл отрича повтарящите се спекулации за предполагаеми здравословни проблеми. С напредването на възрастта Путин изглежда все по-загрижен за своето наследство. През юни той сравни действията си в Украйна с кампаниите на цар Петър Велики, намеквайки, че и двамата са участвали в исторически походи за връщане на руски земи.