(Продължение от миналия брой)
Защо сега има толкова малко имоти, които банката иска да си вземе обратно „foreclosure“? Днес собствениците на жилища имат достатъчно собствен капитал, за разлика от времената на балона. Тогава някои собственици използваха домовете си като „лични банкомати“. Мнозина изтеглиха собствения си капитал, след като той се натрупа. Когато стойностите на жилищата започнаха да падат, някои собственици се оказаха в отрицателна ситуация на собствения капитал, при която сумата, която дължат по ипотеката им, беше по-голяма от стойността на дома им. Някои от тези домакинства решиха
да се откажат от домовете си
и това доведе до поредица имоти, застрашени от изземване от собствениците им (foreclosures and short sales). Жилищата се продаваха с огромни отстъпки, понижавайки по този начин стойността на други жилища в района. Собствениците обаче са си научили уроците. Цените се повишиха през последните няколко години, което доведе до това, че над 40% от жилищата в страната имат повече от 50% собствен капитал „equity“. Но собствениците не са се възползвали от него, както последния път, както се вижда от факта, че националният капитал се е увеличил до рекордните 9,9 трилиона долара. При средния собствен капитал, който сега възлиза на $300 000, това, което се случи последния път, няма да се случи днес. Както обяснява последният доклад на Homeowner Equity Insights от CoreLogic: „Не само че печалбите от собствен капитал помогнаха на собствениците на жилища по-плавно да избегнат проблемна продажба, но също така дадоха възможност на мнозина да продължат да изграждат своето богатство. Затова не се очаква броят иззети жилища да достигне този, които видяхме преди 15 години. И така, какво означава това за пазара на жилища?
-
Нямаме излишък от жилища на пазара – имаме недостиг!
Предлагането на инвентар, необходим за поддържане на нормален пазар на недвижими имоти, е приблизително шест месеца. Всичко повече от това е прекомерно изобилие и ще доведе до поевтиняване на цените. Всичко по-малко от това е недостиг и ще доведе до продължаващо поскъпване на цената. Както показва следващата графика, имаше твърде много жилища за продажба от 2007-а до 2010 г. и това доведе до падане на цените.
(ГРАФИКА 4)Инвентаризацията не е като последния път. Цените се покачват, защото има изключително търсене на собственост, в същото време има недостиг на жилища за продажба. В крайна сметка, ако се притеснявате, че правим същите грешки, които доведоха до жилищния срив, данните помагат за разсейване на притесненията ви. „Като агент на недвижими имоти, аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на емайл: [email protected]. Също уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.