Китайските автомобили, които заляха руския автомобилен пазар след налагането на санкциите, се оказаха ненадеждни.
Собствениците им се оплакват от постоянни неизправности и се налага да посещават по-често сервизите, съобщават местни медии. Така през първите осем месеца на 2023 г.
на ремонт са изпратени 35% повече китайски автомобили
на възраст до 4 години, отколкото за същия период на миналата година.
Най-често в сервизите са влизали автомобили от марките Chery, Lifan и Geely. Най-голям ръст на заявките е отчетен сред собствениците на Haval (+88%), Changan (+33%) и JAC (+60%).
Редица китайски модели имат проблеми с качеството на сглобяване, други автомобили се характеризират с ненадеждна и краткотрайна конструкция. Проучване показва, че 61% от шофьорите смятат, че автомобилите от Китай са частично адаптирани към руските условия, а 19% - че изобщо не са адаптирани и не могат да издържат на суровата зима.
По-специално, много китайски автомобили имат тънък метал на каросерията, който не може да издържа на големи натоварвания и е подложен на корозия.
Окачването отказва по пътища с неравности и не е пригодено за активна употреба на автомобила в такси - понякога се налага ремонт след 20 000 км пробег. Друга слаба страна е електрониката на автомобилите от Китай.
След въвеждането на санкциите срещу Русия вносът на автомобили от световни марки на практика спря. Тяхната ниша бе заета от китайските производители на автомобили. През 2022 г. в Русия са внесени 162 хил. автомобила от Поднебесната империя, а за 8-те месеца на 2023 г. - 287 хил. автомобила.