Евроскептикът Джордже Симион е спечелил 40,56 процента от гласовете на първия тур на президентските избори в Румъния в неделя. Това показват данните на Постоянния изборен орган при обработени 99,25 процента от протоколите. Той е кандидат на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“, На второ място изненадващо излезенезависимият кандидат Никушор Дан, настоящ кмет на Букурещ, с 20,91 процента. Трети остава кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 20,32 процента, а след него е независимият кандидат и бивш премиер на Румъния Виктор Понта с 13,26 процента.

Така кой ще е президент на северната ни съседка ще се реши на втори тур, който ще се състои на 18 май.

Победа на Симион би могла да изолира страната, да подкопае частните инвестиции и да дестабилизира източния фланг на НАТО, където Украйна се бори от три години срещу руската инвазия, според политически наблюдатели.

Това би разширило групата на лидерите-евроскептици в ЕС, в която вече са  премиерите на Унгария и Словакия, в момент, когато Европа се бори да формулира отговора си на Тръмп.

„Това не е просто избирателна победа, това е победа на румънското достойнство. Това е победа на онези, които не са загубили надежда, на онези, които все още вярват в Румъния, в една свободна, уважавана и суверенна страна“, заяви Симион.

Възползвайки се от вълната на народното недоволство срещу лидерите на мейнстрийма, 38-годишният Симион се противопоставя на военната помощ за съседна Украйна, критикува лидерството на ЕС и заявява, че е съгласен с движението „Make America Great Again“ на американския президент.

55-годишният Дан, независим кандидат с антикорупционна платформа, изпревари бившия сенатор Крин Антонеску, 65, центристки кандидат, подкрепен от трите партии в прозападната коалиционна правителство, за мястото си във втория тур.

Той спечели значителна подкрепа сред румънците в чужбина, които през последните години подкрепяха антисистемни кандидати като него и Симион, според 80% от гласовете, спечелвайки 26% от гласовете, срещу 59% за Симион и 7% за Антонеску.

Наблюдатели коментираха, че той ще има по-трудна задача да победи Симион във втория тур в сравнение с Антонеску, поради сблъсъците му с основните партии, което затруднява преминаването на гласоподавателите към друг кандидат.

„Поглед към Запада, считам, че това трябва да бъде фокусът на кампанията – да запазим западната ориентация на Румъния“, заяви Дан пред репортери в неделя вечерта. - ... (и) да обясним на хората у дома по разбираем начин недостатъците в отношенията ни с тези институции. Те се дължат по-скоро на нашата собствена вина, че не бяхме активни и подготвени."

Кой е Джордже Симион?

Симион е учил история в университета и бързо се включва в улични протести за обединението на Румъния и съседна Молдова, подкрепяйки ултранационалистична, иредентистка идеология.

Основава партията си AUR през 2019 г., след като се проваля в опита си да бъде избран за член на Европейския парламент като независим кандидат. Симион, който с гордост носи яркочервени бейзболни шапки с надпис „Доналд Тръмп“, описва стила на партията като „тръмпистки“. След парламентарните избори миналата година, тя заема второто място по брой места в румънския парламент.

Много от политическите позиции на AUR съвпадат с тези на движението MAGA на Тръмп, от социален консерватизъм – партията се представя като прохристиянска и просемейна – до спиране на военната помощ за Украйна.

Подкрепата за партията нарасна по време на пандемията от Covid-19, като AUR се възползва от антинаучните настроения, като се противопостави на правителствените мерки за ограничаване на разпространението на вируса и разпали конспиративни теории за ваксините в социалните медии.

През 2024 г. Симион получи забрана да влиза в Украйна за три години за това, което Киев нарече „систематични антиукраински дейности“. Той отрича, че е против Украйна или проруски, като твърди, че е просто прорумънски. Той е с многократни забрани и за влизане в Молдова, като Кишинев го обвинява, че застрашава националната сигурност.

Руската намеса

Гласуването в неделя се състоя пет месеца след първия опит за провеждане на изборите, който беше отменен поради предполагаема руска намеса в полза на крайнодесния фаворит Калин Георгеску, който оттогава е със забрана да се кандидатира отново.

Симион, който тогава спечели едва 14% от гласовете, изглежда е извлякъл полза от вълната на подкрепа за крайната десница, подкладена от Георгеску.

В неделя той гласува заедно с Георгеску, който нарече изборите „фалшиви“ и призова хората да си върнат страната. Докато десетки хора се тълпяха пред избирателната секция и скандираха „Калин за президент“, Симион заяви, че гласува „за възстановяване на демокрацията“.

Симон не е единственият политик в стила на MAGA, който се кандидатира за изборите в Централна Европа. Карол Навроцки, кандидатът за президент, подкрепен от основната националистическа опозиционна партия в Полша за президентските избори на 18 май, се срещна с президента на САЩ тази седмица.

„Румъния и Полша са две важни страни за Съединените щати“, заяви Симон пред Ройтерс в петък.

„Ние сме партньори и съюзници, както в военно, така и в политическо отношение, на настоящата (американска) администрация. Ето защо е важно президенти от MAGA да са на власт в Букурещ и Варшава.“

Президентът на Румъния има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Съвета за сигурност, който взема решения за военна помощ. Симион обаче заяви, че ако бъде избран, може да се опита да назначиГеоргеску до някаква ръководна длъжност.

Наблюдатели казват, че лявата управляваща коалиция в страната може да се разпадне, ако Симион стане президент.

Досега Румъния е дарила на Киев батарея за противовъздушна отбрана Patriot, обучава украински пилоти на изтребители и е позволила износа на 30 милиона тона украинско зърно през черноморското си пристанище Констанца след руската инвазия.

Президентът на страната може също да наложи вето върху важни гласувания в ЕС и да назначава министър-председателя, главните съдии, прокурорите и шефовете на тайните служби.

Администрацията на Тръмп обвини Румъния в потискане на политическата опозиция и липса на демократични ценности, след като изборите през ноември бяха отменени въз основа на това, което вицепрезидентът Джей Ди Ванс нарече „неубедителни доказателства“.