Руската рубла достигна над 16-месечно дъно, възпрепятствана от силното търсене на чуждестранна валута и ограниченото предлагане, като намаляващият търговски излишък и разширяващият се бюджетен дефицит на Русия също повлияха на настроенията, съобщи "TVP Word".

Рублата се понижи с 0,2% спрямо долара до 97,32 , като по-рано достигна 97,48, което е най-слабата ѝ точка от 25 март 2022 г. насам.

Тя загуби 0,14 на сто, като се търгува на 106,84 спрямо еврото и загуби 0,3% спрямо юана до 13,46.

"Ограниченото предлагане на чуждестранна валута от страна на износителите продължава да оказва натиск върху позициите на рублата, което се дължи както на проблемите с репатрирането на средства, така и на намаленото предлагане за износ в условията на стабилно търсене от страна на вносителите", заяви анализаторът на Promsvyazbank, Егор Жилников.

Рублата отслабна с почти 6% спрямо долара още през август, след като загуби подкрепата на данъчния период в края на месеца, който обикновено кара фирмите износителки да преобразуват валутните си приходи, за да покрият местните си задължения.

През цялата година рублата е подложена на натиск от свиващия се търговски баланс на Русия, тъй като приходите от износ намаляват, а вносът се възстановява, като от началото на годината досега е спаднала с около 28% от нива, близки до 70 за долар.

След неуспешния въоръжен бунт на "Вагнер" в края на юни рублата спадна с почти 13%.

"Възможно е двойката долар-рубли да достигне границата от 100 долара, което ще принуди руските парични власти да предприемат някои стъпки за ограничаване на девалвацията, а износителите да увеличат продажбите на валутни приходи", посочи Алексей Антонов от компанията Алор Брокер.