Руските войски се сражават, според официалното обяснение, с украинска "диверсионна" група, проникнала в южния руски регион Белгород, а местните жители са евакуирани, предаде АФП. За първи път от началото на нашествието на Москва в Украйна през февруари 2022 г. руските власти въведоха "антитерористичен режим" в Белгород. Остава неясно обаче кой е противникът на руската армия, тъй като Киев отрича да е замесен, а отговорност пое антикримълска групировка.

От началото на войната граничещият с Украйна регион многократно е обстрелван в атаки, при които загинаха десетки хора, а през април главният град на региона беше ударен от руски изтребител, който случайно пусна боеприпаси над Белгород.

При последното нахлуване членове на "диверсионна" група са преминали от Украйна, съобщиха руските власти и добавиха, че президентът Владимир Путин е бил уведомен. Губернаторът Вячеслав Гладков заяви, че осем души са били ранени, а властите помагат на хората да напуснат мястото на сраженията.

Руските сили също така обстрелваха с ракети и дронове източния украински град Днепър през нощта, докато Киев настояваше, че все още се бори за контрола над източния град Бахмут, който се намира в огнената зона.

"Ситуацията тук продължава да е изключително напрегната", заяви Гладков и добави, че властите обикалят от врата на врата, за да уведомят местните жители, "По-голямата част от населението напусна територията. Надявам се, че нашите военни ще изпълнят задачата си в близко бъдеще."

Въведеният в южния регион "антитерористичен режим" дава специални правомощия на службите за сигурност и предполага прилагането на редица ограничения и мерки, включително засилено наблюдение на сигурността и комуникациите.

"Русия ще бъде свободна!"

Членове на антикремълския легион "Свобода на Русия" поеха отговорност за нахлуването в Белгород. Във видеоклип, публикуван от канал в Telegram, който твърди, че представлява групата, маскиран говорител, заобиколен от въоръжени мъже във военни униформи, заяви:

"Русия ще бъде свободна!" - лозунг, често използван от руските опозиционни активисти.

"Искаме децата ни да растат в мир и да бъдат свободни", добави говорителят, като каналът твърди, че са били нападнати две селища, включително Грайворон.

Киев отрича да е замесен

"Украйна наблюдава с интерес събитията в руската Белгородска област и проучва ситуацията, но няма нищо общо с нея", заяви съветникът на украинския президент Михайло Подоляк.

Той предположи, че отговорни за това може да са руски "партизански групи".

"Единствената движеща политическа сила в една тоталитарна държава със затегнати гайки винаги е въоръжено партизанско движение", каза той.

"Сраженията продължават"

Нападението в руския регион беше съобщено преди широко очакваната украинска офанзива, въпреки че президентът Володимир Зеленски заяви, че страната му все още не е готова. По-рано украинската армия съобщи, че руските сили са обстрелвали Днепър с 16 ракети и 20 безпилотни летателни апарати през нощта.

Както група "Вагнер", така и редовната армия заявиха през уикенда, че Бахмут е паднал, но Украйна заяви, че нейните войски продължават да се борят за опустошения град. Киев заяви, че все още контролира малък район на Бахмут.

"Сраженията продължават", заяви заместник-министърът на отбраната на Украйна Ханна Маляр, ден след като Зеленски заяви, че Бахмут "не е окупиран" от Русия, "Битката за доминиращите височини по фланговете - северно и южно от предградията - продължава."

Заместник-министърът на отбраната на Украйна Ханна Маляр

Финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин, чиито сили са начело на продължаващата с месеци руска атака, заяви, че вагнеровците ще напуснат Бахмут до 1 юни и ще предадат контрола на редовните войски. Пригожин заяви, че са изградили "отбранителни линии" в западните покрайнини на града преди планираното прехвърляне на контрола.

Той отправи язвителни критики към министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб на Русия Валерий Герасимов за предполагаемите грешки в Украйна, обвинявайки ги в некомпетентност и причиняване на мащабни загуби.

Прекъсване на електрозахранването на ядрена централа

След нападенията в района на Днепър украинските власти съобщиха, че окупираната атомна електроцентрала "Запорожие" в югоизточната част на страната е била изключена за няколко часа.

Украинската ядрена агенция "Енергоатом" заяви, че това е седмият път, в който централата влиза в "режим на спиране на тока", откакто войските на Москва поеха контрола през март 2022 г.

По-късно Киев заяви, че въпреки сутрешната атака енергийната система на Украйна работи по "стабилен начин" и че има достатъчно електроенергия, за да "покрие нуждите на потребителите".

Разположена в югоизточния регион Запорожие, централата с шест реактора е най-голямата ядрена електроцентрала в Европа.