Русия обяви, че по искане на САЩ е разбила хакерската група REvil, смятана за най-опасната група киберпрестъпници, извършващи кибератаки с цел откуп и отговорна за атаките слещу "Касея" и тръбопровода Colonial Pipeline. Американският президент Джо Байдън и руският президент Владимир Путин заявиха на срещата си през юни, че искат да подобрят сътрудничеството между двете държави в борбата с киберпрестъпността.
Акцията
Руската Федерална служба за сигурност заяви, че групата е била разбита в рамките на съвместна операция с руската полиция. Обиските, извършени по искане на американските власти, са засегнали 14 души на 25 адреса в пет руски региона, сред които Москва и Санкт Петербург. Били са конфискувани парични средства на стойност 426 милиона рубли (около 4,8 милиона евро) и 20 луксозни автомобила. ФСС не уточни броя на арестуваните, но
публикува видеозаписи на арести. Членовете на групата "са разработили зловреден софтуер и са организирали и извършвали присвояване на средства от банковите сметки на чужди граждани", заяви ФСС. В началото на юли миналата година тази група рускоговорящи хакери поеха отговорност за кибератаката с цел откуп срещу американското софтуерно предприятие "Касея". Тогава Джо Байдън поиска от Путин, в рамките на телефонен разговор, да вземе мерки срещу хакерската група. В началото на ноември властите в Европа и САЩ заявиха, че са арестували седем хакери при операция срещу REvil и групата GandCrab.
САЩ изразиха задоволство от акцията срещу хакерите
САЩ приветстват операцията на руските служби за сигурност по разбиването на хакерската група REvil и задържането на нейни членове, съобщи високопоставен източник от администрацията във Вашингтон, според когото един от задържаните е отговорен за атаката срещу Colonial Pipeline в САЩ миналата пролет, предаде Ройтерс. Кибератаката срещу тръбопровода през май доведе до масов недостиг на горива пф източното крайбрежие на САЩ. Тя бе извършена с криптиращия софтуер DarkSide, разработен от членове на REvil с цел изплащане на откуп в замяна на ключ за декриптиране. Кибератаките с цел откуп са една все по-печеливша форма на престъпност, при която хакерите криптират данните на жертвите и след това искат да им се плати, за да върнат достъпа до тях. Според американското министерство на финансите само в САЩ през първото полугодие на миналата година са били платени откупи на стойност 590 милиона долара.