Руската централна банка повиши лихвените проценти до 21%, с което разходите по заемите достигнаха най-високото си ниво от повече от две десетилетия. Настъплението на Москва в Украйна предизвика бързо покачване на цените в страната, предаде АФП.

С това увеличение лихвените проценти над извънредното ниво, въведено през февруари 2022 г. - непосредствено след като Москва навлезе с войски в Украйна - достигат най-високите си стойности от 2003 г. насам, като регулаторът се бори да спре икономическите последици от конфликта.

Но въпреки високата инфлация и надеждите на Запада, че санкциите ще осакатят руската икономика, Кремъл ще увеличи военните си разходи още веднъж през следващата година, а според анализатори Москва разполага с достатъчно пари, за да продължи да се бие в Украйна в обозримо бъдеще.

Гуверньорът Елвира Набиулина заяви, че темпът на нарастване на цените - 8,6% на годишна база през септември - не се забавя и че може да се наложи по-нататъшно повишаване на лихвения процент.

"Първо, инфлацията. Като цяло не виждаме никакви признаци за нейното забавяне. За да овладеем ускоряващия се ръст на цените, ще ни е необходима много по-строга парична политика през следващата година", каза тя.

Без да споменава офанзивата в Украйна, банката директно обвини високите държавни разходи за повишаването на инфлацията.

"Допълнителните фискални разходи и свързаното с тях разширяване на дефицита във федералния бюджет през 2024 г. имат проинфлационен ефект", казаха от банката, обявявайки повишаването на лихвения процент.

Банката също така заяви, че няма да успее да върне инфлацията до целевата стойност от 4,0% поне до 2026 г.