В неделя в Молдова се проведоха президентски избори и референдум, свързан с евентуалното членство на страната в ЕС. Молдовци бяха попитани дали подкрепят поправка в основния закон, която да позволи на страната да се присъедини към ЕС. Резултатите от референдума показаха, че 50.39% от хората в Молдова искат европейско бъдеще. В същото време на президентските избори досегашният президент Мая Санду спечели около 42% от гласовете, а ориентираният към Москва бивш главен прокурор на Молдова Александру Стояногло - близо 26%, което означава втори тур на 3 ноември.
Михай Авасилоае – журналист и главен редактор на Stopfals.md, разследваща медия от Молдова, заяви пред Mediapool, че над 39 млн. долара са били преведени от Русия, за да се повлияе на изборните резултати в Молдова. По думите му 10-15% от избирателите, гласували в неделя, са били подкупени, или манипулирани от Кремъл.
"Този референдум беше опит на сегашното проевропейско правителство да спре всички опити, които биха могли да бъдат направени в бъдеще от политически сили с враждебно отношение към идеята за европейска интеграция, да осуетят или спрат интеграционния процес на Молдова в европейския блок", коментира пред Mediapool Авасилоае.
Що се отнася до резултатите, които трябваше да покажат дали хората в Молдова предпочитат да се приближат до ЕС или до Русия, журналистът смята, че те са манипулирани.
"Дали резултатите са убедителни? Очевидно не. Но трябва да се споменат няколко обективни причини, без които този резултат не може да бъде разбран напълно. Действително, предизборните кампании и гласуването в Молдова са свързани най-вече с борбата между Изтока и Запада, като се има предвид съветското минало на страната", обясни Михай Авасилоае.
Молдова е бивша съветска република, която се намира между Русия и Украйна. Тя е кандидат за членство в ЕС. В нея има румънско мнозинство и голямо рускоезично малцинство, а след разпадането на Съветския съюз в управлението на страната се редуват прозападни и проруски настроени правителства.
"Експертите обаче говорят за фалшифициране на вота както на референдума, така и на президентските избори, които се проведоха в един и същи ден - 20 октомври", каза журналистът.
Според него в страната се е провела повсеместна кампания за дезинформация на гражданите в навечерието на референдума. По думите му е била осъществена и мащабна схема за подкупване на гласоподаватели с руски пари, организирана от престъпна група, координирана от Илан Шор - молдовски политик, осъден на 15 години затвор за решаващата си роля в делото за банкови измами в Молдова (известно още като кражбата на милиард долара от молдовската банкова система преди 10 години). Илан Шор избяга от Молдова и в момента се укрива в Русия.
"Както някои социолози, така и някои експерти твърдят, че тези действия са успели да осигурят на проруската страна 10-15 % от гласовете, тъй като резултатите са били твърде различни от прогнозираните в последните проучвания и от онези, които обикновено се регистрират на избори в Молдова", казва Авасилоае.
Той припомни за скорошното изявление на ръководителя на антикорупционната прокуратура Вероника Драгалин, която в началото на октомври заяви, че е "доста шокиращо да се види колко много хора досега са били въвлечени в тези дейности", визирайки регистрираните само през септември най-малко 130 000 случая на подкупване на граждани, на които са били преведени пари от Русия.
"Четири дни след референдума и президентските избори полицията съобщи за най-малко 39 млн. долара, преведени (15 млн. долара през септември и 24 млн. долара през октомври) от Русия, за да се повлияе на изборните резултати. От април 2024 г. насам близо 140 000 души в Молдова са открили сметки в руската банка PSB, която е под международни санкции, но се смята, че парите са достигнали до много повече хора в Молдова, като потребителите на сметките са били посредници", отбеляза журналистът.
Той твърди също, че голяма част от гласоподавателите, които са се обявили против европейската интеграция, всъщност не са антиевропейски настроени. По думите му те не са разбрали какво точно означава ЕС и какви ползи може да донесе на Молдова, защото са станали жертва на огромното количество дезинформация, на която са били подложени през последните месеци.
"През този период хибридната война, започната от Русия срещу Молдова, беше много интензивна и разнообразна - водеше се както онлайн, така и физически. В момент, когато населението на Молдова като цяло има ниско ниво на медийна грамотност и критично мислене, тези фалшиви разкази успяха да манипулират определена група граждани, тъй като акцентът беше поставен върху техните страхове и емоции", каза журналистът, който е посветил голяма част от времето си на анализи, свързани с руската пропаганда и дезинформацията в Молдова.
"Тук става дума например за страховити истории като тази, че чужденци ще купят земята им, че в училищата ще бъде въведена "ЛГБТ пропаганда", че ще останат без работа, че ще има масово изселване на хора, че ще приемем десетки хиляди имигранти или че членството в ЕС автоматично означава членство в НАТО или война", обясни още той.
Защо обществото в Молдова е толкова разделено между Изтока и Запада?
Според Михай разковничето се крие в това, че Република Молдова е постсъветска държава.
"В СССР чувството на неприязън към НАТО, САЩ и Запада се налагаше от най-високо ниво в продължение на много години", казва той.
По думите му този манталитет продължава да се затвърждава от контролирани от Русия политици дори след обявяването на независимостта на Република Молдова през 1991 г. А хибридната война, която Русия води срещу Молдова днес не прави нещата по-лесни.
"Все пак, мнозинството от молдовците искат да се присъединят към ЕС. Причините за това са моделът на просперитет, демонстриран от ЕС, фактът, че много молдовци живеят, работят или пътуват в държави-членки на ЕС, както и множеството проекти, реализирани в Молдова с европейски средства. С тези пари са построени пътища, ремонтирани са училища, болници и детски градини, предложена е компенсация за тарифите за газ, които бяха увеличени заради неоправданата широкомащабна военна инвазия на Русия в Украйна", коментира Авасилоае.
Според журналиста молдовците искат европейско бъдеще, но Кремъл полага нечовешки усилия да препречи пътя им към ЕС.
"Руската пропаганда, заедно с подкрепяните от Кремъл местни политици, активисти и влиятелни личности, са единствените критици на европейската интеграция. Вредна пропаганда, с която си служат, се провежда много интензивно, особено в социалните мрежи (Telegram, TikTok, Facebook, Youtube и т.н.), чрез изявления на контролирани от Москва политици и чрез "зарибяване" с листовки, съдържащи неверни твърдения за Европейския съюз", смята той.
Русия вкарва инфлуенсъри на бойното поле
Журналистът казва, че би било лъжа, ако се отрече съществуването на хибридна война.
"Нека си спомним за изкуствените протести, организирани през последните две години в Кишинев, с присъствието на съмнителни лица, които блъскаха полицаи и у които бяха открити забранени предмети и вещества, за вандалските прояви на важни сгради в столицата, за постоянните фалшиви сигнали за бомби на летището и други стратегически обекти, за заплахите за терористични атаки в училищата, за заплашителните изявления на високопоставени лица в Москва и много други", приканва той.
Взети заедно със степента на дезинформация, тези неща според него говорят много ясно за значението на Република Молдова във външната политика на Русия, особено след началото на агресивната война срещу Украйна.
"Режимът в Кремъл прави всичко възможно, за да похити европейския курс на Молдова и да установи в правителството политическа сила, лоялна на неговите интереси", категоричен е Авасилоае.
Що се отнася до механизмите, по които това се случва, става въпрос за настойчиви съгласувани усилия както онлайн (особено в социалните медии), така и физически. В допълнение към класическите вече методи - политически изявления в публичното пространство, манипулативни новини, статии, репортажи или видеоклипове, през последната година в Молдова се прилагат и нови методи за манипулация.
"Например през последните една-две години станахме свидетели на чудодейната активност на онлайн инфлуенсърите, които манипулират общественото мнение, използвайки фалшиви разкази на руската пропаганда. Има редица "тиктокъри" и "ютубъри", които правят това ежедневно, като се опитват да убедят молдовците колко са "лоши" Европейският съюз и проевропейското правителство", разказа Авасилоае.
Според него инфлуенсърите, които са се превърнали в проводници на дезинформация, непрекъснато създават съдържание, като често се опитват да използват емоциите и страховете на хората.
"Този метод се отплаща, тъй като често виждаме голям брой коментари, които подкрепят техните твърдения, въпреки факта, че тези твърдения са неверни, манипулативни или спекулативни. Stopfals.md публикува няколко статии, разкриващи дейността на тези злонамерени актьори, а платформите на социалните медии блокираха няколко такива акаунта и канала", заяви журналистът.
Какво следва?
Според главния редактор на Stopfals.md е трудно да се каже сега дали ще спечели сегашният президент Мая Санду или нейният опонент Александър Стояногло.
"Всички социологически проучвания сочат Мая Санду като фаворит на втория тур на изборите, но трябва да имаме предвид, че повсеместното и зловредно руско влияние", смята Михай.
На първия тур Мая Санду събра над 42%, а нейният опонент (подкрепен от проруска партия, която отказа да осъди агресията на Русия в Украйна) - почти 26%. Сравнявайки резултатите с резултатите от първия тур на президентските избори през 2020 г., когато Мая Санду получи над 36% от гласовете, а нейният проруски опонент - почти 33%, виждаме, че тогава разликата е била по-малка. Това дава надежда за продължаване на европейския път на страната, като се има предвид, че на изборите през 2020 г. Мая Санду постигна убедителен резултат на втория тур (почти 58%).
"Победата на настоящия президент Мая Санду би означавала продължаване на европейския път на Молдова и по-добър климат по отношение на регионалната сигурност. Това е така, защото нейният опонент на втория тур, Александър Стояногло, е подкрепян от проруски политически сили, които открито и многократно са изразявали подкрепата си за Владимир Путин, включително след 24 февруари 2022 г. През последните години Молдова изгради отлични отношения с колективния Запад, който реализира множество проекти за развитие в Молдова", заключи журналистът.