Генерал Халифа Хафтар по време на посещението му на руския самолетоносач „Адмирал Кузнецов“
По време на гостуването на една от ключовите фигури в либийската гражданска война генерал Халифа Хафтар на руския самолетоносач „Адмирал Кузнецов" преди около две седмици бе постигната договорка да му се достави руско оръжие на сумата от близо два милиарда долара. Оръжието ще бъде доставено по заобиколни пътища, чрез Алжир, заради действащото от 2011-а оръжейно ембарго на ООН срещу Либия. Договорката с Халифа Хафтар е постигната в рамките на сключено от Русия през 2008-а с режима на тогава все още живия и управляващ полковник Муамар Кадафи споразумение за доставка на оръжие. Смята се, че преговорите по възобновяването на това споразумение са започнали още през септември м.г., когато Халифа Хафтар е бил в Москва и е преговарял със специалния представител на президента Владимир Путин за Близкия изток Михаил Богданов. Информацията за военна сделка е публикувана на сайта Middle East Eye с позоваване на източник от алжирската армия, който заявява: „Трябва да гледаме фактите в лицето. Не можем да чакаме вечно политическите партии в Либия да се разберат. За Либия е необходимо да възстанови действието на закона по цялата страна, необходима ѝ е силна армия, способна да осигури безопасността по границите. А с руснаците имаме общи възгледи по тези въпроси."
С помощта на руската бойна техника ген. Хафтар ще може да се превърне в най-силната фигура в страната си. А Москва ще получи чрез него не само влияние в Северна Африка, но вероятно и своя база там - нещо, което се е опитвала да издейства от години. Алжирският източник припомня, че през 2010-а руснаците са молили Алжир да им предостави достъп до военноморската база Мерс-ел-Кебир в западната част на залива Оран, но не са получили положителен отговор. „Сега те ще постигнат своето откъм Либия", смята източникът.
Според условията на сегашната сделка Хафтар поема ангажимент да улесни достъпа на Русия до пристанищата на Либия, както и да осигури писта за излитане и кацане на руски самолети.
Генерал Хафтар е бил на самолетоносача „Адмирал Кузнецов" по руска покана. Оттам той е провел видеоконференция с руския министър на отбраната Сергей Шойгу. Либийският гост уверил събеседника си от Москва, че е против ислямистите от всички сортове и че разполага с подкрепата на Египет и на Обединените арабски емирства. След като информацията за това гостуване достига на Запад, там нараства безпокойството, че в Либия може да се повтори сценарият с ролята на Русия в сирийския конфликт. Либия е идеалната територия за операции в Средиземно море.
След гостуването на генерал Хафтар на руския самолетоносач негов представител е заявил, че Москва ще осигури резервни части за руските оръжейни системи, които се използват от либийската национална армия. Тази армия, оглавявана от Хафтар, контролира източната част на Либия, но се е придвижила и на юг. Генералът се опитва да разшири териториите под свое влияние. Но действията му може да подлеят и масло в огъня на неспиращата да тлее гражданска война в Либия, в която позицията на подкрепяното от ООН правителство в Триполи и без това е слаба.
Засилването на хаоса в страната обаче може да е от полза за ислямистките сили, които да се опитат да саботират нефтеното производство в тази членка на ОПЕК. Производството на нефт в Либия е нараснало от 300,000 барела през септември м.г. до 750,000 барела през януари т.г.