Руският президент Владимир Путин е прочел писмените отговори както на Съединените щати, така и на НАТО на исканията си за сигурност, но Кремъл твърди, че той няма да бърза с каквито и да било заключения.
„Президентът вече прочете писмените отговори“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти по време на конферентна връзка в четвъртък. „Всички документи са при президента. Ще отнеме известно време, за да ги анализираме, няма да бързаме с никакви заключения.”
Песков каза, че отговорът на Русия няма да отнеме много време, но предупреди, че няма да се случи веднага. „Реакцията не трябва да се отлага, но няма да има реакция и на следващия ден“, каза той.
Говорителят на Кремъл каза, че на пръв поглед основните опасения на Русия не са били разгледани, но отказа да даде официален окончателен отговор на отговорите, представени от САЩ и НАТО.
„Не може да се каже, че нашите съображения са били взети предвид или че е демонстрирана готовност да се вземат предвид нашите опасения, но пак повтарям, няма да бързаме с присъдите“, каза Песков. „Чухте изявлението както на държавния секретар Антони Блинкън, така и на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, където те абсолютно недвусмислено говореха за отхвърлянето на нашата основна загриженост“, добави Песков, отбелязвайки, че почти няма положителни индикации. „Има малко причини за оптимизъм, но бих се въздържал от оценки.“
От своя страна външният министър на Русия Сергей Лавров също заяви, че писмените отговори, представени от Съединените щати и НАТО на исканията за сигурност на Русия, не отговарят на основните опасения на Москва относно разширяването на военния алианс на изток.
„Няма положителна реакция по основния въпрос в този документ“, каза Сергей Лавров пред журналисти в Москва. „Основният въпрос е нашата ясна позиция относно недопустимостта на по-нататъшно разширяване на НАТО на изток и разполагането на ударни оръжия, които могат да застрашат територията на Руската федерация".
Напрежението между Москва и Киев е най-високото от години, със струпване на големи руски войски близо до общите граници на двете бивши съветски републики. Русия многократно отричаше, че планира инвазия, но твърди, че подкрепата на НАТО за Украйна – включително увеличени доставки на оръжие и военно обучение – представлява нарастваща заплаха на западния й фланг.
Лавров обясни, че САЩ и НАТО преди това са се договорили в контекста на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да не се разширяват за сметка на безопасността на Русия.
Сн.: АП/БТА
„Представяме невербални обещания, писмени документи, подписани от лидерите на всички страни от ОССЕ, включително президента на Съединените щати (Истанбулска декларация от 1999 г., Декларация от Астана от 2010 г.), нашите западни партньори трябва да се измъкнат от по-сериозна ситуация“, обясни Лавров. „Този принцип е ясно формулиран. Той има два основни взаимосвързани подхода. Първо, признава се правото на всяка държава свободно да избира военни съюзи. Второ: задължението на всяка държава да не укрепва сигурността си за сметка на сигурността на другите", добави той.
С други думи, правото на избор на съюзи е ясно обусловено от необходимостта да се вземат предвид интересите на сигурността на всяка друга държава от ОССЕ, включително на Руската федерация“, заключи Лавров.
Руският външен министър призна, че отговорите на САЩ и НАТО могат да доведат до сериозни дискусии, но само по второстепенни въпроси. „Там има реакция, която ни позволява да разчитаме на началото на сериозен разговор, но по второстепенни теми“, каза той.
Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) не успя да изпълни своето „обещание“ за неразширяване, но не трябва да има война, заяви в четвъртък и заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев.
„Те обещаха да не разширяват НАТО, но не изпълниха обещанието“, каза той. „Казват, че „нищо не сме подписвали“. Но всички добре знаем кой и кога на кого е давал такива обещания, такива уверения“, добави той. „Обещаха ли да не се разширяват, да кажем, на територията на бившия Съветски съюз? Обещаха го или по този начин, или по друг начин в частни разговори“, каза Медведев.
"Те не изпълниха всичките си обещания. Сега посягат на нашите държавни граници", добави той. "Не трябва да има война по никакъв начин, никой не търси да започне войната и трябва да се направи всичко, за да се избегне всяка война", каза той.
Медведев каза, че войната би била "ужасяваща" и има хора, които правят пари, като повишават напрежението. Процесът на преговори за гаранции за сигурност е единственият начин за уреждане на сегашното напрежение между Русия, Украйна и Запада, добави той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.