Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров призова за разширяване на Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН) с представители от Азия, Африка и Латинска Америка, за да се балансира господството на Запада в световния орган, предаде АФП.

"По-голямата част от света не иска да живее по западните правила", заяви Лавров на брифинг в петък.

На пресконференция в Москва Лавров заяви, че Съветът за сигурност трябва да бъде реформиран "в съответствие със съществуващите реалности" и да се балансира доминацията на западните държави.

"От 15-те членове (постоянни и непостоянни) членки - така нареченият "златен милиард" заема шест места, това е нечестно, несправедливо. Затова ще се стремим да разширим състава на Съвета за сигурност възможно най-скоро, като включим страните от Азия, Африка и Латинска Америка", подчерта той.

"Дошло е време да се премине към равнопоставеност", каза Лавров и добави, че "ако всички са за демокрация, то нека не забравяме, че демокрацията е необходима и в международните отношения".

Визирайки опитите за бунт на паравоенната група "Вагнер", Лавров призова западните политици "да не се притесняват" и нарече събитията от 24 юни "неприятност, нищо повече".

Ръководителят на наемниците на "Вагнер" Евгений Пригожин се премести в Беларус по силата на споразумение, сключено с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко, с което се сложи край на бунта, който Пригожин водеше срещу военното ръководство на Русия.

Руският първи дипломат разкритикува отношението на Запада към Черноморската зърнена инициатива, като заяви, че западните санкции правят невъзможен износа на руски торове и зърно през страните от ЕС.

Москва не вижда причина за удължаване на споразумението, което изтича на 18 юли, тъй като руската част не се изпълнява, а украинската, замислена като хуманитарна, за да помогне на "най-бедните страни", се е превърнала в търговска, каза той.

Но първият руски дипломат успокои африканските страни, че те няма да пострадат в случай на прекратяване на сделката, тъй като Русия ще доставя сравними или по-големи количества зърно на "най-бедните страни" за своя сметка и безплатно.

За да подкрепи твърденията си за "търговския" характер на сделката, министърът цитира данни на ООН, според които само два кораба месечно напускат Украйна по линия на Световната продоволствена програма на ООН, докато около 90 превозват търговски товари.

Относно опасенията на ЕС за прекратяването на сделката за зърно, Лавров заяви:

"Вместо да изразява загриженост за глобалната продоволствена сигурност, ЕС трябва да направи неща, които наистина ще я укрепят."

Турция, ООН, Русия и Украйна подписаха споразумението в Истанбул през юли миналата година, за да възобновят износа на зърно от три украински черноморски пристанища, който беше спрян след войната в Украйна през февруари миналата година.

Оттогава споразумението беше подновявано няколко пъти, а на 18 май беше удължено с още два месеца.