Държавите от Европейския съюз се съгласиха да предложат на Украйна "бъдещи ангажименти в областта на сигурността", в момент, когато лидерите на блока се опитват да договорят дългосрочни ангажименти за Киев на фона на нарастващата нестабилност в Русия и на затвърдилите се бойни линии във войната, съобщи "Файненшъл Таймс“.

27-те лидери на блока поеха ангажимента на срещата на върха в четвъртъка, тъй като неголемият напредък на украинската контраофанзива и последиците от неуспешния бунт на Вагнер в Русия подтикват столиците да преосмислят от какви нива на подкрепа се нуждае Киев. Споразумението задължава ЕС да продължи да финансира доставките на оръжия за Киев чрез Европейския механизъм за мир, според лице, информирано за обсъжданията.

Държавите-членки също така се ангажират да разширят инициативата на ЕС за обучение на украинските войски и да проучат възможността за военни мисии на ЕС в Украйна, ако условията за това бъдат счетени за подходящи.

Членовете на ЕС Франция и Германия, наред с Обединеното кралство и САЩ, водят усилията за договаряне на двустранни споразумения за сигурност, които да предоставят на Украйна дългосрочно финансиране, военни доставки, обучение и разузнаване, целящи да й помогнат да отблъсне пълномащабното нахлуване на Русия и да я защитят от бъдеща агресия.

Макар и да не достигат до взаимната отбрана, която би била осигурена с членството в НАТО, ангажиментите имат за цел да осигурят някаква форма на временна защита, която да успокои Киев и да му даде увереност в трайната подкрепа на Запада. Според един от дипломатите, участвали в обсъжданията, декларацията на ЕС, разработена от Франция, има за цел да изпрати "много ясен политически сигнал" на Украйна и Русия. Според друг служител тя също така гарантира, че блокът има дял в по-широката рамка за сигурност, която се разработва за защита на Украйна, и не е оставен настрана от ръководеното от САЩ НАТО.

Според служители, запознати с обсъжданията, обаче, това среща известна съпротива от страна на Ирландия, Малта и Австрия, неутралните държави от блока, които искат яснота относно това какво ще включват и какво няма да включват "ангажиментите". Лео Варадкар, министър-председателят на Ирландия, заяви преди срещата на върха, че подробностите са "нещо, което ще уточним в рамките на дискусиите днес".

"Ние подкрепяме Украйна финансово и политически. Щастливи сме да поемем тези постоянни ангажименти в областта на сигурността, но това, което не можем да направим като държава, е да поемем ангажимент за взаимна отбрана, защото това би нарушило политиката ни на неутралитет", добави той.

Други лидери също заявиха, че са необходими допълнителни разяснения. 

"Това европейско направление ще бъде допълнително. Ще трябва да обсъдим докъде ще стигне и дали ще бъде смъртоносна или несмъртоносна подкрепа", заяви Марк Рюте, министър-председател на Нидерландия, при пристигането си на срещата на върха.

ЕС и неговите държави членки "са готови да допринесат, заедно с партньорите, за бъдещите ангажименти за сигурност на Украйна, което ще ѝ помогне да се защити в дългосрочен план, да възпре актове на агресия и да се противопостави на усилията за дестабилизация", посочиха лидерите в съвместно изявление. В него се допълва, че ще се работи за "бързо разглеждане на условията за такъв принос", като същевременно се вземат предвид "политиката на сигурност и отбрана на някои държави членки", което е препратка към неутралните държави.

По-рано някои държави членки заявиха, че идеята за "ангажименти" е много свободно дефинирана, и поискаха външнополитическият орган на ЕС да изготви документ, в който да се кодифицират термините.

"Вече правим доста по отношение на ангажиментите в областта на сигурността", заяви дипломат от ЕС, визирайки финансовата подкрепа на блока за Киев и инициативите му за набавяне, производство и доставка на по-големи количества боеприпаси.