Като федерален прокурор през 80-те години на миналия век Руди Джулиани влезе в заглавията на вестниците по целия свят, защото агресивно преследваше нюйоркските организирани престъпни семейства. За изпълнението на тази цел той си спечели славата на пионер в използването на федерален закон за борба с рекета, насочен към преследване на действащи престъпни "предприятия".
Близо 40 години по-късно някогашният кмет на Ню Йорк е изправен пред подобен акт като обвиняем в разследване на изборите в Джорджия. Джулиани отрича да е извършил каквото и да било нарушение.
Законът, известен преди това като Закон за рекетьорски и корупционни организации (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act - или Rico), е приет от Конгреса през 1970 г. в опит да помогне на прокурорите да сглобят сложни дела, включващи престъпни босове, които дават заповеди, и подчинени на по-ниско ниво, които ги изпълняват.
В началото на 80-те години на ХХ век г-н Джулиани използва закона "Рико", за да се насочи агресивно към "Петте фамилии" на италиано-американската мафия в Ню Йорк.
От 1931 г. насам фамилиите се управляват от "Комисията" - национален ръководен орган, който контролира дейността на около 1000 " членове на мафията" и огромна мрежа от няколко хиляди други "сътрудници" в Ню Йорк, Ню Джърси и по-далеч.
В разследването, в което участват стотици агенти на ФБР и нюйоркски полицаи, се използват много подслушвателни устройства, дискретно поставени на места, като социален клуб в Източен Харлем и "Ягуар" на мафиотски бос, използван за превозване на гангстери из града. Наблюдението доведе до стотици часове записани разговори, които дадоха на разследващите подробен поглед върху вътрешните механизми на мафията и как решенията, взети от висшите ѝ ръководители в Комисията, се отразяват на престъпната дейност по улиците.
Въоръжен с тази информация, Джулиани отнесе случая до федерално гранд жури през 1985 г. и получи обвинителни актове срещу 11 мафиотски лидери и техните помощници. В крайна сметка осем от тях бяха осъдени на над 100 години затвор.
Макар че обвиненията в "Рико" са били използвани и преди - по-специално срещу рокерската банда Hells Angels в Калифорния в края на 70-те години на миналия век - Джулиани и неговите съюзници дълго време възхваляваха използването им като едно от основните му постижения, преди да стане кмет.
"Използвах го срещу Комисията", казва г-н Джулиани пред "Ню Йорк Таймс" през 1989 г., "Това беше идея, която никой нямаше, докато аз не я развих, не отидох във Вашингтон и не започнах да лобирам за нея."
Близо 37 години след произнасянето на присъдите на Комисията Джулиани, който сега е на 79 години, е изправен пред версия на закона "Рико" в Джорджия като обвиняем заедно с бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и още 17 души, обвинени в опит за подмяна на резултатите от изборите в САЩ през 2020 г. В драматичен обрат популярният някога Джулиани се изправя срещу окръжния прокурор на окръг Фултън Фани Уилис, който често се позовава на използването на същия закон "Рико", който направи Рудолф Джулиани известен прокурор.
"В момента имам повече обвинителни актове по "Рико" през последните 18-20 месеца, отколкото вероятно са били направени през последните 10 години от тази служба", каза тя пред "Вашингтон пост".
Джулиани нееднократно е отричал каквито и да било нарушения на законите. В изявление от понеделник той нарече обвинителния акт в Джорджия "обида за американската демокрация", която нанася "трайна, необратима вреда" на американската правосъдна система.
"Истинските престъпници тук са хората, които пряко и непряко са завели това дело", каза той.
Бърнд Дебюсман, Би Би Си