Видеоклипове и снимки на нови гробовете показаха мащабите на загубите на бойците на частната армия Вагнер в Украйна, показва проучване на Ройтерс. Изображенията се появиха за първи път в каналите на социалните медии в района на Краснодар през декември. Ройтерс успя да геолокира снимките към гробището Бакинская и прегледа сателитни изображения на мястото от Maxar Technologies и Capella Space. Сателитните изображения показват, че парцелът на Вагнер е бил празен през лятото, имал е три реда гробове до края на ноември и е бил пълен на три четвърти от капацитета си до началото на януари, като се е запълнил изцяло до 24 януари. Местният активист Виталий Вотановски, който е направил първите снимки и е документирал войниците, убити в Украйна и погребани в гробищата в района на Краснодар, каза пред Ройтерс, че е наблюдавал камион, който доставя тела до гробището. Той е научил от гробарите, че телата са дошли от руския град Ростов на Дон, близо до границата на Русия с Донецка област.
мъжете са загинали между юли и декември 2022 г., в разгара на битката за Бахмут
Един от най-младите, погребан на близкото Мартанско гробище, е Вадим Пушня. Той е само на 25 години, когато умира на 19 ноември. Пушня е вкаран в затвора през 2020 г. за обир на гаражи, магазин за бира и циментова фабрика в родния си град Горячий Ключ, близо до параклиса на Вагнер. Рождената дата на гроба съвпада с датата, посочена в акаунтите му в социалните мрежи и в съдебните регистри. Най-възрастният, 60-годишният Фаил Набиев, излежавал година и половина за кражба с взлом в наказателна колония № 2 в Ивановска област. Той е осъден през май 2022 г. за кражба на машинка за подстригване и шлифовъчна машина на обща стойност 80 долара от гараж. Според простия му дървен надгробен знак, украсен с ислямски полумесец, Набиев е починал през октомври, по-малко от пет месеца след като е бил осъден. От началото на войната на Русия в Украйна тайната преди това частна армия това Вагнер и основателят ѝ Евгени Пригожин придобиват все по-голям публичен профил. В миналото бойците на Вагнер са били разположени в Сирия, Либия и Централноафриканската република в подкрепа на съюзниците на Русия. Пригожин, известен в Русия като „готвача на Путин“ заради договорите си за кетъринг в Кремъл, последователно отричаше всякакви връзки с Вагнер. Едва, миналия септември, той потвърди, че е основал частната армия, която описа като „група патриоти“. http://gty.im/540699652 Оттогава той многократно е забелязван да посещава фронтовите линии в Източна Украйна, като същевременно е критикувал военното ръководство на Русия и някои висши служители и лично е оглавявал кампанията за набиране на бойци от разрастващата се наказателна система на Русия. Според редовен доклад, публикуван от Руската федерална наказателна служба, броят на затворниците е намалял с около 8% от 353 210 през август до 324 906 в началото на ноември, най-големият спад от повече от десетилетие. Докладът не посочва причини за внезапния рязък спад, който съвпадна с началото на набирането на служители в затворите от Вагнер. Миналия месец Ройтерс съобщи, че разузнавателната общност на САЩ смята, че Вагнер е разполагал с приблизително 40 000 новобранци в Украйна към декември, което представлява огромното мнозинство от персонала на Вагнер в страната. Някои от осъдените, идентифицирани от Ройтерс, са извършители на насилие, които са прекарали голяма част от живота си в затвора или са били изправени пред дълги присъди. Съдебни документи, разгледани от Ройтерс, също описват мъже, които са се борили с проблеми с алкохола. Имената на някои други са в банковите черни списъци, което предполага лични финансови проблеми. Животът им поставя в мрачен фокус реалностите на руската престъпна класа.
дава възможност на затворниците „да се изкупят“
През януари той се появи заедно с първата група бойци, които бяха помилвани, след като оцеляха в престоя си в Украйна. Няколко седмици по-късно той написа отворено писмо до председателя на руския парламент Вячеслав Володин, като го помоли да криминализира всякакви действия или публикации, които дискредитират бойците на Вагнер, и да забрани публичното разкриване на криминалното им минало. Той написа, че тези, „които всеки ден рискуват живота си и умират за Родината, биват представяни като второкласни хора, лишавайки ги от правото да изкупят вината си“. Русия е една от страните с най-голям брой затворници в света на глава от населението. Марк Галеоти, автор на The Vory: Russian’s super mafia, книга за руската престъпна и затворническа култура, пише, че потенциалната привлекателност на Вагнер за затворниците е по-широка от просто молба за помилване. Службата при Вагнер, казва той, предлага гордост и чувство за цел на затворниците с малко перспективи след освобождаването, хора, които са прекарали време в затворническа култура, пропита с „много силен руски националистически оттенък“. „Да, това ще ви даде шанс да излезете от затвора, но също така ви дава шанса наистина да бъдете някой“, каза Галеоти. „Това е начинът, по който всъщност Вагнер може да се хареса на хора, които определено са или вярват, че са маргинализирани, аутсайдери, губещи по някакъв начин в системата, и им дава шанса да мислят за себе си като за победители.“