България провежда в неделя третите си парламентарни избори за тази година с надеждата най-накрая да сформира редовно правителство, което да се справи с пандемията от COVID-19, да се справи с нарастващите цени на енергията и да унищожи корупцията, разказва Reuters в свой репортаж от София. Началната снимка на материала е на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. 

Не се очаква никоя партия да спечели абсолютно мнозинство и най-бедната страна членка на Европейския съюз вероятно ще се изправи пред трети кръг от трудни коалиционни преговори тази година в силно раздробен парламент. Неуспехът да се състави нов кабинет може потенциално да забави плана на България за приемане на еврото до 2024 г. и да отложи мерките за смекчаване на ефекта от високите енергийни разходи върху потребителите тази зима.

Дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов води според проучвания на общественото мнение с около 24% подкрепа, но няма очевидни съюзници, обяснява агенцията. 

"Продължаваме промяната" - нова центристка партия, която се фокусира върху за борбата с корупцията, както и социалистите, са следващите с 15-16%.

Надеждите на избирателите, че ще се оформи жизнеспособна коалиция, са помрачени от политически различия и съперничество, които попречиха на сформирането на ново правителство след изборите през юли и април.

В заглавието с въпросителна Reuters използва израза Third time lucky, който в английския означава, че ако нещо не се е получило два пъти, то на третия има надежда за успех. Казват, че изразът идвал от символичната сила на тройката/Троицата, идваща от древността. Но и има версия, според която в староанглийското право било записано, че който е оцелял три пъти на обесване, бива освобождаван и така се случило с Джон "Бабакомб" Лий, осъден на смърт за убийство, но и трите опита да бъде екзекутиран в затвора завършили с неуспех. Той живял още 60 години до 1945 г.

"Две неща са ясни: новият парламент няма да бъде по-лесен от предишните два и съставянето на правителство няма да бъде по-лесно", каза социологът Боряна Димитрова от Alpha Research. 

Но тъй като политиците са подложени на натиск от уморените избиратели да оставят настрана различията си, тя смята, че е масовите очаквания са, че "не можем да останем без правителство за трети път".

Тя и други политически анализатори казват, че има вероятност да бъде сформирано правителство, обединяващо антикорупционните партии и социалистите.

"Потенциалното сътрудничество между Българската социалистическа партия и т. нар. протестни партии, особено новопоявилата се "Продължаваме промяната", може да бъде от ключово значение за разрешаването на продължителна правителствена криза", казва Андрюс Турса от консултантската фирма Teneo.