През последните седмици над въздушното пространство на САЩ и Канада бяха забелязани и свалени летящи обекти, за някои от които американските въоръжени сили потвърдиха, че са китайски шпионски балони. Информацията за тези апарати е оскъдна, но историята показва, че те са използвани доста често.

Сателитът на бедняка

За разлика от първите балони, използвани във военни действия и за разузнаване през XVI в. Франция, днес тези уреди са оборудвани с модерна техника – камери и радари, които често се захранват от слънчеви батерии. Самият балон е изработен от тънък и много здрав материал (вероятно полиетилен), пълен с хелий или друг газ. Такъв апарат може да лети в стратосферата на височина от 24 хил. до 36 хил. метра, т.е. доста над нивото, на което има самолетен трафик.

мъск обмисля да Въпреки че изглеждат примитивни, балоните имат някои предимства пред модерните сателитни технологии. На първо място е цената – те са прости по конструкция и многократно по-евтини. Друго голямо предимство е, че могат да бъдат произведени стотици от тях.

Ренесансът на шпионските балони

За разлика от сателитите, те могат да сканират по-голяма територия, защото се движат бавно и прекарват повече време над даден район. Много често, за да бъде покрит един район, са необходими няколко сателита. Въпреки тези предимства експерти по сигурността изразяват учудване, че подобна технология се използва за шпиониране. „Разузнавателните балони са като сателит на бедняка и се учудвам, че Китай ги използва“, коментира пред The Guardian Джеймс Луис, експерт от Центъра за стратегически и международни проучвания.

„Слухтят“ в над 40 държави на 5 континента

Към момента не е оповестено официално какво точно представляват свалените китайски апарати – от какъв материал са изработени, колко големи са, каква технология е имало на борда им и каква информация са събирали. Неофициалните данни показват, че Китай развива специална програма за шпионаж с балони. Само в мандата на настоящия президент Джо Байдън е имало поне пет такива случая на засечени балони. Досега тази информация не е оповестявана, защото от масовото им появяване в различни точки на света до днес разузнавателните служби в САЩ не са били съвсем наясно с какво си имат работа. Днес властите в САЩ твърдят, че китайски шпионски балони има във въздушното пространство над 40 държави на пет континента.

Кратка история

Използването на балони по време на военни действия започва в Европа и САЩ, но идеята за тях е взета от прочутите китайски фенери. Французите първи използват балони по време Битката при Фльорюс от 1794 година. Идеята е развита от Бенджамин Франклин, според когото те „може да се използват за определени цели, като издигането на някой сапьор, за да погледне отвисоко разположението на вражеската армия, на заводите и т.н.; да се пренесат разузнавателни сведения в или извън обсаден град; да се подадат сигнали от отдалечени места и др.“, пишат авторите на едно от настолните четива за всеки изкушен от разузнаването – „Енциклопедия на шпионажа“. До Първата световна война балоните са използвани с различен успех. Дотогава те са все още много тромави, летят ниско, а ушиването им отнема време. В годините на Студената война САЩ разработват своя програма – „Дженетрикс“, при която стотици балони са пуснати над територията на Европа и СССР.

Масираното използване на американски шпионски балони над съветска територия обаче не остава незабелязано. На 4 февруари 1956 г. СССР връчват официална протестна нота на САЩ, в която обвиняват американците, че нарушават съветското въздушно пространство. Скоро командирите на съветската бойна авиация успяват да неутрализират почти 90 процента от откритите в атмосферата шпионски балони. Това води до прекратяване на американската програма и до появата на първите високотехнологични разузнавателни самолети. Днес официално се знае, че военновъздушните сили използват балони за проучване на атмосферните условия и за комуникация. След появата на китайските балони експерти вече предвидиха, че те биха могли да се ползват за постигането на много други цели в сигурността. Например такива апарати могат да се използват за разпространението на стотици миниатюрни радиосензори или дронове на вражеска територия. Също така се смята, че балоните биха били ключов резервен вариант, ако се случи срив в комуникационните сателитни системи. Балоните биха могли да се използват и като височинна платформа за изстрелване на ракети.


Гълъби и котета с камери

Ренесансът на шпионските балони

Спецслужбите са готови на всичко, за да получат превъзходство над противника. През 60-те години ЦРУ създава специална програма за обучение на котки, върху които са окачени подслушвателни устройства. Не е ясно с какъв успех е била програмата, тъй като е била прекратена. Службите са използвали също гарвани и гълъби за заснемане на вражески територии. Това обаче също се оказало неефективно, тъй като птиците невинаги летели над местата, за които трябвало да съберат информация. Има и разсекретени документи, които показват, че ЦРУ, но също и съветските специални служби са имали програми за обучението на делфини за проследяване и откриване на вражески подводници и мини.