Цените на жилищата в САЩ са отбелязали най-силния си ръст в историята през третото тримесечие, сочи доклад на Федералната агенция за жилищно финансиране (FHFA), цитиран от Bloomberg. Тъй като рекордно ниските лихви по ипотечните кредити стимулират търсенето на жилища, цените са скочили с 3,1% спрямо предходното тримесечие. Това е най-големият ръст от 1991 г., когато започва публикуването на статистически данни, отбелязва FHFA. В сравнение с 2019 г., цените са нагоре със 7,8% през трите месеца до септември, което е най-големият скок от 2006 г. насам. Жилищният пазар в САЩ процъфтява по време на пандемията, тъй като по-ниските разходи по обслужването на ипотечните кредити и
желанието за по-голяма площ
стимулират ръста на покупките. Цените на жилищата от тази страна на Океана растат въпреки несигурността за икономиката заради COVID-19. Ръстовете отчасти се дължат на ниските наличности от жилища за продажба. В отделен доклад от миналата седмица стана ясно, че индексът на цените S&P CoreLogic Case-Shiller в 20 от най-големите градове в САЩ е отбелязал годишен ръст от 6,6% през октомври, което е над очакванията и най-силното покачване от 2014 г. насам. Пандемията временно замрази пазара на недвижими имоти в страната през март, но жилищният пазар расте и подкрепя по-широката икономика. Макар че продажбите обичайно са бавни по това време на годината, търсенето остава силно, тъй като купувачите опитват да се възползват от ниските лихви. „Закъснелият пролетен сезон на покупките на жилища тласна продажбите към октомври, т.е. след времето, в което обикновено те започват да се забавят“, коментира Джордж Ратиу, икономист в сайта Realtor.com. „С приближаването на зимата търсенето остава силно“, допълва той.. Тъй като лихвите са на едно от най-ниските си нива в историята, много наематели преоценяват жилищните си варианти, казва и Джейсън Опенхайм, звезда в риалити поредицата Selling Sunset на Netflix, която включва екип от брокери и продаваните от тях лъскави имоти в Лос Анджелис. „Да си го кажем направо, най-богатият 1% от хората в света се справят много добре сега, тъй като пазарите са на най-високото си равнище в историята, а лихвите са изключително ниски“, казва Опенхайм.
Сега къщите са достъпни
и хората искат да се измъкнат от пренаселените си апартаменти“, допълва той. Лос Анджелис не е единствен. Откакто COVID-19 беше обявен за извънредна здравна ситуация през март, купувачи на жилища в най-големите градове в Калифорния не спират да залагат на недвижимите имоти. Заедно с Лос Анджелис Сан Хосе, Сан Диего, Сакраменто и Сан Франциско са американските пазари с най-голям скок на новите ипотечни кредити през третото тримесечие, сочи изследване на ATTOM Data Solutions, която следи градове с най-малко 1 млн. души население. Това се е случило в трите месеца с рекорден ръст на броя на покупките на жилища с ипотечен кредит в страната. В цялата страна кредиторите са одобрили около 1,05 млн. жилищни кредита през третото тримесечие, което е скок с 25% спрямо същия период на 2019 г., показват данните на ATTOM. Новите жилищни кредити са съставлявали около 34,5% от общата ипотечна активност миналото тримесечие. „Жилищният пазар продължава да функционира сякаш рецесията, породена от пандемията, не съществува. Купувачите и собствениците, привлечени от ниските лихви по ипотечните кредити, продължават да се редят за заеми на невиждани от над десет години нива“, казва Том Тета, главен продуктов директор на ATTOM.