Ако сушата е тема номер едно в новините тези дни, последствията от нея могат да бъдат в емисиите и през 2013 г. Рекордната жега и липсата на дъжд в над 60% от територията на Съединените щати доведоха до невиждана от десетилетия суша, която мори засятите поля с плодове и зеленчуци, но най-вече царевицата, която е в производството на почти всичко, което ползваме всекидневно - от месото до автомобилните гуми и етанола. На фондовите борси цената на земеделската култура вече се показва значително (+20% досега), задминавайки дори миналогодишните рекорди.
В 18-те щата където се произвежда най-много царевица, поне 30% от реколтата е в лошо състояние. Какво означава това за цените в супер маркетите? Царевицата е основният продукт, с който се хранят животните във фермите - пилета, крави, телета. По-малката реколта и по-високите цени на царевицата ще принуди много от месопроизводителите да започнат да отглеждат по-малко животни и да намалят дневната дажба на останалите. Това ще увеличи времето, за което те ще достигнат нужните килограми.
Покачването на цените на месото ще бъде най-голямо
коментират експерти. Някои от тях предвиждат, че телешкото, пилешкото и свинското може да поскъпнат до 30%. „Производителите на свинско месо ще видят своята най-ниска продукция през лятото догодина. За телешкото това ще бъде през март/април. А производителите на пилешко месо ще започнат да намаляват производството си още в следващите два-три месеца", коментира Рич Нелсън, директор в анализаторската компания Allendale, цитиран от CNBC. „До пролетта на 2013 г. ще започнем да виждаме резултатите от сушата и цените ще се отразят на потребилите."
Според Нелсън реколтата тази година ще бъде едва 12.053 милиона бушела - най-малкото количество царевица от 2006 г. насам. А фермерите бяха засели рекордните за последните 75 години 76,5 милиона акра. Сушата обаче намали количеството на качествената царевица, която може да бъде използвана.
Въпреки очаквания сериозен скок в цените на месото другите продукти, които използват царевица, не би трябвало да поскъпнат драстично. Анализаторите посочват, че ако цената на културата се повиши с 40%, това обикновено означава поскъпване едва с около 2% на стоките, в които тя е съставка - като сириълс, напитки и пакетирани храни, парфюми, автомобилни гуми. Причината е, че малка част от реколтата отива за това. Лъвският пай е за хранене на животните и за производството на етанол, който се определя от някои като гориво на бъдещето. В началото на тази седмица цената на етанола скочи между 2 и 9 цента от Ню Йорк до Калифорния в резултат на страховете от лоша реколта. Това дава сериозен довод на противниците на биогоривото.
Вероятното поскъпване на храните и етанола е лоша новина и за без това страдащата американска икономика. Интересна ще бъде реакцията на потребителите, ако се вдигнат цените на месото и другите стоки от първа необходимост. Мнозина от тях ще минат на т.нар. дженерик продукти, вместо да изберат брандовете на известни компании. Но храната е нещо, без което не можем, и дългосрочният резултат ще бъде намалено потребление на други стоки и продукти, което ще навреди допълнително на икономиката, коментират анализатори. Това ще забави още растежа, който е съвсем анемичен през последните години.
В следващите седмици се очакват около 1-2 инча дъжд в голяма част от засегнатите райони, но вредата върху реколтата е вече факт. Тази година фермерите посадиха царевицата значително по-рано заради влажната пролет и резултатът е, че 71% от културите са вече опрашени и имат нужда от вода, за да растат. Точно в този период се определят количеството и качеството на реколтата и резултатите сега са повече от лоши.