Реките в Гърция пресъхват, а езерата изчезват, информира БГНЕС. Експерти се опитват да разберат защо Дойрани, Вистонида, Пикролимни и Галикос в северната част на страната пресъхват.
Единственият жител на Керасия, разположен на 600 метра на планината Папикио в Родопи, наблюдава промените в реката на селото от 80-те години на миналия век. "Преди чувахме рева на Аспропотамос. Сега тя е притихнала. Нивото на водата е спаднало от един метър на 8-10 сантиметра", казва пенсионираният адвокат Сотирис Пупузис пред Kathimerini, говорейки за една от няколкото реки, които захранват езерото Вистонида в съседния град Ксанти.
Аспропотамос е само един от десетките водни басейни в Северна Гърция, които са жертва на намалените валежи, по-слабото снеготопене и по-високите температури.
"Имахме няколко валежа през март, но те не могат да напълнят артезианския басейн и да подхранват реката. Тази година в селото дори нямаше сняг", казва притеснен Пупузис. "Дори на връх Папикио, на 1460 метра, имаше не повече от 10 сантиметра и това се стопи много бързо заради жегата".
Атанасиос Лукас, професор по хидрология и водни ресурси в Солунския университет "Аристотел", е направил подобни наблюдения, използвайки данни от Националната метеорологична служба на Гърция (HNMS).
"Водните басейни в Централна Македония са в сериозна криза през последните две, две и половина години", отбелязва той.
"Ако присвоим нива на опасност (като червеното е най-високо, оранжевото е малко под него, а жълтото е умерено), ще получим емпирична представа за нивото на риска в Северна Гърция. Дойран и други по-малки езера например са в червено. Река Стримонас и язовирът Керкини са оранжеви, както и Преспанските езера. Река Нестос и езерото Вистонида (жълто-оранжево) са потенциални проблемни места, докато не е изключено река Еврос (жълто) да срещне трудности по-късно през годината, въпреки че подобно нещо не е очевидно в момента", казва той.
Всъщност през последните 30 години Северна Гърция се затопля по-бързо, отколкото други части на страната, и е водеща в тенденцията за увеличаване на дните на засушаване, казва пред Kathimerini Ставрос Дафис, физик-метеоролог, който работи в службите Meteo.gr и Climatebook.gr на Националната обсерватория в Атина, като посочва резултатите от програмата на Европейския съюз за наблюдение на Земята Copernicus.