В петък вечерта енергийната система на щата Калифорния не издържа и бе въведен временен режим за милиони домакинства. Подобно нещо не се е случвало там от 2001 г. Тогава всичко се дължи на търговски спекулации с цената на тока, днес обаче проблемът е много по-базов – просто няма достатъчно електричество, за да работят климатиците в жегата, пише в свой коментар Боян Рашев, управляващ партньор в Denkstatt, цитиран от Investor. Как стана така, че жителите на световния център на иновации, на които разчитаме да измислят, финансират и въведат технологиите, които трябва да спасят планетата от изменението на климата, изведнъж се оказаха обратно в 19-ти век – на тъмно и горещо, и то насред пандемията? Цифрите показват какво и кога се случва. В конкретния случай става дума за температури над 40 градуса, които водят до ръст на потреблението за климатизация в късния следобед. Това се комбинира с облачност, която ограничава производителността на слънчевите централи, и тихо време, тоест и вятърните не дават почти нищо. После идва и неизбежният ежедневен залез и изведнъж се оказва, че токът не стига. Всички индустриални потребители, които могат, са

принудени да ограничат потреблението

до абсолютния минимум. Дори при рекордни цени от $1000/MWh обаче, две газови централи не успяват да компенсират недостига, а трета изобщо не тръгва. Техническият капацитет на вноса и големите ВЕЦ бързо се изчерпва и накрая California Independent System Operator (местното ЕСО) хвърля бялата хавлия и започва поетапно спиране на тока. Същата история се повтаря и в събота вечер. Очакванията са дискотеката да продължи цяла седмица, докато траят жегите. Нали се сещате колко струва всяка минута от това представление на най-голямата икономика в САЩ? Сега е ред на по-задълбоченото обяснение, защото такива истории не са моментни грешки, а се дължат на наслагване на множество неправилни решения във времето. Забележете, че пиковото потребление в петък следобед достига 46,8 GW. През 2006 г. подобна гореща вълна също поставя енергийната система на изпитание. Тогава обаче не се стига до режим, въпреки че пиковото потребление достига 50,3 GW. Какво се е променило в тези 14 г. години, че тогава „старата“ система се справя, а „модерната“ днес издиша дори при по-слаб натиск? Краткият отговор е прост: Климатични политики в комбинация с антиядрени настроения! Дългият включва подробностите:

  1. Калифорния инвестира милиарди във ВЕИ, които в „добро“ време дават повече, отколкото е нужно, но в „лошо“ спадат почти до нула.
  2. Поради многото нови ВЕИ, на Калифорния се налага да инвестира още повече милиарди и за изграждане на нова преносна мрежа вместо да подобрява качествата на наличната. Това е огромен проблем, защото

жегата води до чести аварии

това е основният източник на горски пожари в щат, където явлението е ежегодно и особено опасно.

  1. Калифорния затваря множество въглищни централи. Те не са запазени, за да осигуряват студен резерв за подобни ситуации. Защото това струва пари, а и хич не изглежда „еко“.
  2. Калифорния затваря ядрени реактори, така че днес липсват достатъчно мощности, които да дават големи количества надеждна базова енергия.
  3. Газовите централи в щата водят непрекъсната битка за оцеляване срещу активисти, политици и агенции, защото и те са „замърсители“... според Грета и Холивуд.

В края на краищата днес се стига до три основни резултата:

  1. Цената на тока за домакинствата в Калифорния експлодира – ръстът й в последните 10 г. е 6 пъти по-бърз от този в останалите щати на САЩ, а абсолютната стойност вече гони средната за Европа.
  2. Заради гигантските флуктуации на ВЕИ, нуждите от и цените на горещия резерв скачат много. Но никой не иска да плаща за него, тъй като това значи още по-високи цени за крайния потребител. Накрая просто газовите централи се поддържат на ръба.
  3. Още по-малко внимание се отделя на поддръжката на студен резерв. А неговата роля в енергийната система е точно такава – да се включи, когато всичко друго е изчерпано. Обаче и за това трябва да се плаща.


54.4 °C в Долината на смъртта!

Най-високата температура, която някога е била надеждно регистрирана на планетата - 54.4C (130F) - е била достигната в неделя в Националния парк Долината на смъртта (Death Valley), в Калифорния, САЩ. Данните се проверяват от Националната метеорологична служба на САЩ. Съобщението идва на фона на гореща вълна на Западния бряг на САЩ, където се очаква температурите да се повишат още тази седмица. Високите температури вече причиниха прекъсване на електричеството през уикенда в Калифорния след спирането на една електроцентрала в събота. „Това е смазваща жега“, заяви пред Би Би Си Бранди Стюарт, която живее и работи в националния парк през последните пет години. „Когато излизате... все едно влизате във фурна, топлината е просто навсякъде около вас.“ Температурните данни от 54.4C са били записани в местността Фърнес крийк (Furnace Creek) в парка. Предишната доказана най-висока температура на Земята е била 54.С - също в Долината на смъртта през 2013 г. Настоящата гореща вълна се простира от Аризона на югозапад, нагоре по крайбрежието до щата Вашингтон на северозапад. Американският Център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) казва, че топлинните вълни са убили средно повече хора, отколкото всяко друго екстремно метеорологично събитие в страната.