Миналата седмица стана ясно, че две от натовските държави, които разполагат със стари съветски изтребители МиГ-29 – Полша и Словакия, ще изпратят все още годните си самолети като помощ на Украйна. 

Полша обяви, че ще изпрати 4 изтребителя, а Словакия, която вече сне от въоръжение съветските си машини – общо 11 на брой, съобщи, че ще изпрати годните от тях в Украйна, а останалите ще бъдат използвани като донори за резервни части. 

България, Румъния и Хърватия са останалите три натовски държави, които разполагат със стари съветски изтребители, но до момента не са заявили подобни намерения. Българските ВВС разполагат с 15 МиГ-29, от които в експлоатация са по-малко от половината, и 12 ремонтирани щурмови самолета Су-25. 

В края на миналата седмица стана ясно, че Украйна насърчава България

подобно на други европейски държави, да й предостави своите изтребители МиГ-29. Пред Българската национална телевизия говорителят на украинското Министерство на отбраната Юрий Сак каза, че въпросът за самолетите е сходен, като този с предоставянето на танкове, тъй като Украйна търпи сериозни загуби в хода на военните действия. В същото време стана ясно, че страната подготвя т.нар. „пролетна офанзива“, с която ще се опита да изтласка руските войски на изток. 

Още през ноември 2022 г. стана ясно, че страната ни е имала възможност да разгледа предложения за модернизацията на ВВС, като дари старата си авиация на Украйна. Специализираното издание EW обяви тогава, че нидерландското правителството е готово да предостави свои американски изтребители „на склад“ на тези от „източноевропейските съюзници“, които имат готовност да предадат старата си бойна авиация като помощ за Украйна. 

Такова официално предложение до България към момента не е стигало,

а правителството не е коментирало подобен вариант. Факт е обаче, че след като Полша обяви, че се разделя със съветската техника, Великобритания веднага реагира с готовност да компенсира полската бойна авиация, като предостави нова техника. 

Всъщност Великобритания обяви официално, че е готова да предостави нова авиационна техника на всяка от страните, които дарят старите си изтребители на Украйна. „Великобритания е готова да гарантира сигурността или да обезпечи с изтребители всяка страна, която иска да изпрати руски или съветски бойни самолети на Украйна“, заяви британският министър на отбраната Бен Уолъс в края на февруари 2023 г. 

Засега не е ясно дали и какви конкретни предложения е имало българското правителство. 

Какви са фактите?

Ресурсът на българските МиГ-29, които досега се поддържаха изцяло в Русия, изтича тази година. В същото време първите закупени от България чисто нови F-16 ще пристигнат най-рано през 2025 г. Заради това от Министерството на отбраната започнаха да търсят т.нар. заместващи изтребители. До момента обаче не е ясно какви усилия са положени и как се е развила тази инициатива. 

Първата ескадрила изтребители F-16 Block 70, които бяха купени преди няколко години, ще бъдат доставени най-рано през първата половина на 2025 година, а реалното им влизане в експлоатация е възможно едва през 2027 година. Това означава, че минимум за период от 4 години мисията по отбрана на въздушното ни пространство, т. нар. Air policing, ще трябва да се изпълнява от някои от натовските ни партньори. 

Пречка за по-скоростното предоставяне на новозакупените изтребители е не толкова доставката им, а системата за обучение на пилоти и авиационни специалисти за тях.

Съгласно договора за придобиване на самолети F-16 Block 70 в САЩ ще бъдат обучени 14 български пилоти. По втория договор трябва да бъдат обучени 18 пилоти, като те не се изпращат наведнъж, а по двойки. Пилотите се изпращат по график, изготвен от американската страна. Графикът е направен така, че до 2024 г. десет от пилотите да бъдат подготвени, а другите четирима да завършат подготовката си, когато пристигнат самолетите.

Какъвто и да е графикът обаче, до момента няколко български пилоти се провалиха в обучението си, като за близо две години имаме едва двама подготвени, които да могат да управляват новия самолет.
Все още не е ясно как върви и подготовката на наземния състав, който трябва да обслужва машините и съпътстващата ги техника.

Обратно „в първи клас“

Друг основен момент е това, че по американските стандарти опитът на бойните авиатори, независимо от коя държава идват, не се зачита. Това означава, че опитни асове трябва да бъдат върнати буквално „в първи клас“, за да могат да бъдат сертифицирани за мисии с F-16. Когато бъде прибавен и проблемът за ниския нальот – броя летателни часове, които българските бойни пилоти имат, проблемът се оказва още по-голям. По натовските стандарти бойните пилоти трябва да имат минимум 150 часа полет годишно. В българските военновъздушни сили има пилоти, които нямат дори и половината часове за времето на цялата си служба в армията. 

Всичко това означава, че до усвояването на нов изтребител за българската авиация ще има буфер от няколко години, в които е много вероятно някаква част от бойния състав и механиците да напуснат, тъй като няма да има техника, която да експлоатират. 

Ако предположим, че бъде реализиран вариантът за доставка на „заместващ изтребител“, в откриващата се празнина от няколко години, това също не означава автоматично попълване на бойния потенциал на авиацията ни. Причините отново са същите – обучението за експлоатацията на самолетите, обучението на наземен персонал, който да може да работи със системите за въздушна поддръжка и т.н. 

Има и друг вариант за усвояване на „заместващи“ изтребители – това са френските Mirage 2000, преходът към които не би бил толкова труден. До момента обаче подобна опция не е обсъждана дори и неофициално. 
Всичко това на практика означава, че страната ни не губи нищо, ако вземе решение да предостави старите си изтребители на Украйна. На практика – с МиГ-29 или без него, страната ни ще има „дупка“ от 4 години. В същото време, ако изтребителите бъдат предоставени на Украйна, те ще могат да бъдат използвани за резервни части, а колкото и да се забави модернизацията на авиацията ни, все пак ще бъде направена поредна крачка за ускоряване на този процес.

Защо Украйна иска точно тези съветски самолети?

Причината е много проста – украинските бойни пилоти познават в съвършенство съветските изтребители. Към момента е много по-лесно да бъде предоставена техника, която украинските бойни пилоти познават, отколкото те да бъдат откъснати от военните действия, за да бъдат изпратени на обучение. Преходът към друг тип самолет изисква много време и изключително големи усилия. 


Преди пълномащабното нахлуване на Русия Украйна разполагаше с няколко десетки МиГ-29. Немалка част от тези самолети бяха поразени по време на военните действия, което означава, че страната се нуждае от попълване на бройката им. 

В понеделник стана ясно, че страните членки на Европейския съюз, сред които е и България, са подкрепили доставката на 1 милион снаряда калибър 155 за Украйна на обща стойност 1 милиард евро. България не разполага с боеприпаси, които са натовския калибър 155, но на този етап отказва да помогне официално с боеприпаси от старите съветски калибри, които се ползват от армията ни и се произвеждат от заводите у нас.