Разследващите на ООН за Украйна: Видяното шокира, разкриват опитните юристи и борци за човешки права. 10 дни продължи първото посещение в Украйна на независимата международна комисия, разследваща събитията в страната. Комисията бе създадена според установките на резолюцията на Съвета на ООН по правата на човека (UNHRC), която съди нахлуването. Още на 12 май UNHRC се обърна към комисията с молба първо да изучи събитията, които станаха в края на февруари и март в четири украински региона – Киев, Буча, Ирпен, Харков и Суми.
Независимост и внимателност
„На този етап не можем да правим никакви изводи или да се изказваме по въпроси за правното определение на събитията. Но при условие на нататъшно потвърждаване на получената информация от местата, които бяха унищожени, може да се потвърди мнението за сериозни нарушения на международното право и правата на човека, международното хуманитарно право и даже военни престъпления“, - заяви на пресконференция в Киев в сряда, главата на комисията Ерик Мьозе от Норвегия. През 2003-2007 той бе начело на международния трибунал за Руанда.
Доказателствата и показанията
Ерик Мьозе в разговор с DW отбеляза, че доказателствата за нарушаване на човешките права за първите три месеца на войната, даже на пръв поглед, са много повече, отколкото преди години са били събрани в Руанда. „Има много снимки, видеоматериали, които са правени не само от журналисти или следователи, а даже от самите жертви и свидетели на страшните събития. Тези доказателства правят показанията на очевидците по-убедителни“, казва шефът на комисията, припомняйки свидетелствата за убийства на цивилни лица и разграбването на имущество около Киев, също и разрушенията на градски територии в Харковска и Сумска области. Ясминка Джумхур е обезпокоена от многочислените свидетелства за сексуално насилие, а също така и от престъпленията срещу деца.
Страшната статистика
Важността на разследването на военните престъпления и нарушенията на хуманитарното право в Украйна се потвърждава от големия интерес към темата от международни и национални организации, пояснява Пабло де Грейф. В сегашния момент комисията се опира в работата си на материалите на Мониторинговата комисия на ООН по правата на човека, работеща в Украйна от март 2014 година. От началото на пълномащабното нахлуване на Русия през февруари, мисията е потвърдила смъртта на 4395 цивилни лица в хода на бойните действия. Впрочем, ежедневно се отбелязва, че фактическите цифри са значително по-големи, тъй като има проблеми с получаването на информация от някои места, където са водени бойни действия. Основната причина за смъртността и раняванията на мирни граждани е използването на оръжия с голяма зона на поразяване, по-точно, обстрели с тежка артилерия и реактивни залпови системи, също така ракетните удари и бомбардировките.