„Сляпата Вайша" на Георги Господинов е вече луксозно издание с твърди корици, оформено с рисунките на Тео Ушев. Разказът е за момиче с особена съдба. Обречено с едното си око да вижда в миналото, а с другото - в бъдещето, Вайша е сляпа за настоящето. „Името Вайша няма нищо общо с Ванга, споделя авторът. - Има връзка с индуската митология, с богинята Вайшванара, която вместо очи има слънце и луна." Първоначално „Сляпата Вайша" излиза през 2001 г. като част от сборника с разкази „И други истории". Книгата е много успешна не само в България, но и в чужбина - превеждана е на повечето европейски езици, включително френски, английски, немски, италиански, полски, чешки и сръбски.

През 2017 година „Сляпата Вайша" придоби допълнителна международна известност, след като българският аниматор Теодор Ушев направи анимационен филм по разказа. Неговата работа бе номинирана за редица международни награди. „За този филм имаме над 35 награди, но всички се фокусираха върху „Оскарите", споделя Тео Ушев. Живеещият в Канада аниматор работи и над „Физика на тъгата", друг много известен роман на Георги Господинов.

Разказва, че използва в работата си древна техника за рисуване с пчелен восък. „Египтяните са я ползвали преди хилядолетия и картините им, правени с тази технология, са единствените от този период, които са запазени до днес. Работата над филма е изцяло аналогова. „Колкото и да е странно, става по-бързо, отколкото на компютър", пояснява аниматорът. „Физика на тъгата" също не се очертава като българска анимационна продукция - неговото финансиране е от Франция и Канада. Музиката към „Физика на тъгата", както и към „Сляпата Вайша" отново е дело на Койагазбку.

„Реших да издам „Сляпата Вайша" като отделна книга, защото тя отдавна заслужаваше това. Във фокуса на литературния текст на Георги е съвременният човек, който не може да намери своето място в тези тревожни времена. Това е разказ за всеки един от нас. Животът на съвременния човек не е лек не само в битов план, но и във философски. Радвам се, че изданието стана истинско литературно бижу, което да радва не само ценителите на високата литература, но и на визуалните изкуства, сподели издателката на „Сляпата Вайша" Божана Апостолова. Книгата може да бъде поръчана в Канада и САЩ от по-добрите български интернет книжарници.