Американският президент Джо Байдън и руският президент Владимир Путин проведоха втори за месеца дистанционен контакт. Те говориха днес по телефона в условията на засилващо се напрежение около Украйна. Президентите се отправиха взаимни предупреждения, като Байдън отново предупреди за възможни санкции, а Путин отвърна, че това може да доведе до пълен разрив в отношенията. Разговорът, който бе проведен по инициатива на руския лидер, започна в 20:35 ч. по Гринуич и приключи 50 минути по-късно, заявиха американски представители. Байдън проведе разговора от дома си в Уилмингтън, Делауеър. За последен път двамата разговаряха чрез видеовръзка на 7 декември. Както се очакваше от анализаторите, телефонният разговор не доведе до някакъв пробив в решаването на кризата, а по-скоро дадоха представа за насоката, в която ще вървят предвидените за след около две седмици преговори между официални лица.

Взаимни предупреждения

Според американските официални лица след разговорът отново няма яснота за намеренията на Путин към Украйна. По време на контакта двамата лидери очертаха основните си позиции. Предвид продължаващото засилено руско военно присъствие по украинските граници Байдън заяви на руския си колега, че пред Путин има два пътя - единият на дипломатическата деескалация и вторият - на жестоки санкции, засилено американско военно присъствие на източния фланг на НАТО и военна материална помощ за Украйна.

Байдън е заявил, че кой път ще бъди избран "зависи от действията на Русия в предстоящите периоди". Той е подчертал, че ще има "сериозни последствия и цена", ако Москва продължи с регионалната агресия. "Президентът Байдън прикани Русия към деескалация на напрежението с Украйна", заяви след разговора говорителката на Белия дом Джен Саки. Байдън "даде да се разбере, че САЩ и съюзниците им ще действат решително, ако Русия извърши инвазия на Украйна", каза още тя. В отговор руският президент Владимир Путин е отправил остро предупреждение, че при нови санкции на Запада срещу Москва може да се стигне до разрив на отношенията между Русия и САЩ. "Нашият президент обаче веднага реагира на това (което каза Байдън - бел. ред.) и заяви, че ако Западът в крайна сметка реши под една или друга форма да въведе въпросните безпрецедентни санкции, то всичко това може да доведе до пълен разрив на отношенията между страните ни. И че ще бъде нанесен изключително сериозен удар по отношенията на Русия със Запада като цяло", отбелязва помощникът на Путин Юрий Ушаков. Путин е предупредил, че санкциите ща се грешка, която не бива да си добавя към многото подобни грешки, извършени от Запада спрямо Русия през последните 30 години. Ушаков каза в същото време, че руската страна е доволна от проведения телефонен разговор, който е бил фокусиран върху искането на Москва за даване на гаранции от Запада в сферата на сигурността.

Взривоопасна ситуация

Около 100 000 руски войници остават разположени на украинската граница, въпреки предупрежденията на Байдън и европейските лидери за сериозни последици, ако Путин пристъпи към нахлуването. Американски служители също така казват, че Москва е ангажирана в мащабна кампания за дезинформация, целяща да подкопае правителството на Украйна преди националните избори в тази страна. Според наблюдателите от предишния разговор между двамата президенти няма съществена промяна в обстановката на руско-украйнската граница. Опасенията от нахлуване на руснаците в Украйна остават, въпреки че Кремъл изтегли 10 000 войници, за които обясни, че са приключили с ученията си.

Предстоящите преговори

Контъктът Байдън-Путин идва приблизително две седмици преди американски и руски дипломати да се срещнат в Женева, за да обсъдят продължаващата криза. В началото на възникналите дискусии Русия публично предложи списък с опасения за сигурността си и искания, които желае да бъдат разгледани. Те включват ангажимент Украйна никога да не може да се присъедини към НАТО и военно оборудване от алианса да не бъде позиционирано в бившите съветски държави. Съединените щати са подготвили свой собствен списък с опасения, каза високопоставен служител на американската администрация пред репортери в сряда, но не планират да го публикуват публично. Съветниците на Байдън смятат, че ще бъде по-ползотворно преговорите да останат конфиденциални.

Заместник-държавният секретар Уенди Шърман ще ръководи американската делегация на преговорите, които са насрочени за 10 януари, съобщи CNN, като се позова на множество източници, запознати с въпроса. Заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков ще ръководи руската делегация. Служители на Пентагона и Съвета за национална сигурност също ще присъстват на преговорите от американска страна, каза висш служител на администрацията в сряда. Не се очаква Байдън и Путин да участват лично в преговорите. Запитан преди ден за възможна лична среща с руският президент, Байдън отговори "ще видим". Администрацията на САЩ още преди разговора увери, че няма да взема решения без участието на европейските съюзници.

Преките разговори между САЩ и Русия ще бъдат последвани от по-разширени срещи между НАТО и Русия, както и от среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, където се обсъждат редица теми.