„Да работиш нещо, което ти доставя удоволствие и удовлетворение, е щастие, нали?“, казва Васил. Говори бързо, с вдъхновение и хъс разказва семейната история, която той самият продължава. На 22 години, след като следва в Англия, Васил Ралчев се връща в родното Панагюрище и създава собствена търговска компания. Извежда продукцията на фамилното предприятие за етерични масла и флорални води на европейско ниво, като реализира продукция в 24 държави на Стария континент. В семейната кауза привлича и двете си сестри Мария и Елена. Днес е на 24 години, а мечтите му за бъдещето са още по-смели... „Моето детство беше много по-различно от това на малките сега - казва Васил. - В Панагюрище тогава още не беше започнало обезлюдяването, беше пълно с дечурлига, от сутрин до вечер бяхме на улицата в игри. Като малък исках да стана футболист, както почти всяко момче.“
Той израства
в семейството на майка диригент и баща пожарникар
със скромни възможности, но със съзнанието, че трябва да набляга на ученето. Получава качествено основно образование в Панагюрище, по онова време учителите още са от „старата школа“. Тримата със сестрите му Мария и Елена растат доста самостоятелни, защото по това време родителите му започват бизнес. Васил учи в Панагюрище до VIII клас, а после в немската гимназия в Пазарджик. Последните 2 години завършва в езиковата гимназия в Пловдив, където усеща, че „му се променя чипът“ - там всички говорят за следване в чужбина.
Междувременно през 2000 година родителите му Веселина и Николай решават да започнат свой бизнес - дестилерия за розово масло. „Баща ми е разказвал как е прилъгал майка ми да се съгласи - смее се Васил. - На път за София той й казва: „Знам, че имаме три деца, трудно е, обаче дай да направим нещо по-голямо, което не се нуждае от реклама - българско розово масло.“ А тя: „Николай, да не сме луди, как ще правим розово масло? Нищо не разбираме“. Той отбива колата встрани и й обяснява как да стане. За близките си Веселина е Ина, затова кръщават фирмата на нея. Как една диригентка и един пожарникар са успели да инвестират в дестилерия? След промените баба му и дядо му правят първия частен магазин в Панагюрище и успяват да съберат средства. За началото на дeстилерията Николай и Веселина влагат половината от техните спестявания, а другата половина вземат като заем от родителите си. В изграждането на дестилерията се включват дядо му, чичовци. Цялото семейство помага, а
оборудването е купено на втора ръка
което често довежда до много проблеми, аварии. Ралчеви имат около 80 дка наследствени земи, които засаждат с рози и лавандула, през 2001 г. е готова дестилерията и започват производство с много мъки. Първите 6-7 години са на загуба. Когато Васил заминава да следва в университета в Рединг, Англия, родителите му вече са стабилизирали бизнеса, занимават се и със земеделие, но проблемът е, че продават продукцията само на едро, в чужбина, на много ниски цени. Васил не може да се примири с това. В университета „Рединг“ той учи „Бизнес и мениджмънт на земеделието“ с идеята да донесе западния модел в Панагюрище, споделя той пред „Труд“. [su_image_carousel source="media: 504834,504833,504832,504829,504828,504827,504826" crop="none" align="center" captions="yes" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"] „Там образованието нямаше нищо общо с образованието тук - казва Васил. - Самият университет и професорите знаеха, че не могат да се борят с промените в света; че всичко днес ти е на един клик разстояние в Google, YouTube, Facebook. Вместо да наизустяваме огромна по обем информация, ни учеха как да търсим информация бързо и да я прилагаме бързо. Вместо лекции, ни качваха на автобус и ни водеха в най-успешните предприятия във Великобритания, където самите собственици разказваха как са успели“. На занятията по дигитален маркетинг, вместо да учат история, им дават да създадат сайт, да качат продукти, да направят реклама в социалните медии и да реализират продажби. Васил, естествено, прави сайт на семейния бранд. Той създава YouTube канала „Не бъди посредствен“. Заедно с партньора му тогава Георги Димитров правят голяма страница за личностно развитие с над 150 хиляди последователи. На 21 години
той вече е съавтор на книга
заедно с Георги - „Пет стъпки към по-добър живот“. Насочена е главно към тийнейджъри, на които се обяснява, че всеки може да вземе живота си в ръце и да го промени. Майки на тийнейджъри са силно впечатлени от ефекта на книгата върху децата им и през 2019 г. изданието е най-продаваното сред тези за личностно развитие - с над 20 000 копия онлайн.
Когато се прибира в Панагюрище, 22-годишният Васил създава собствена търговска компания, независима от тази на родителите си, но която да обслужва техните продукти - флорални води и етерични масла. Докато баща му е в цеха и движи производството, двамата с майка му започват да следят как хора, ползвали техните флорални води, пишат отзиви или коментари в страницата им. Отговарят лично на всеки, за да може, ако някой има забележки по продуктите им, бързо да се поправят. В един момент те решават, че е важно да кажат на хората искрено: „Ние сме семейство Ралчеви и се занимаваме с това и това“. Разказват им историята си, как работят, публикуват снимки на клиенти с отзиви под тях за техни продукти. „Това беше голямото нещо, след което продажбите рязко скочиха нагоре - казва Васил. - Това ми позволи по-смело да мечтая, че може да имаме шанс и в чужбина.“ „Нашите води са хидролати, произвеждани по специална технология. Те съдържат между 0,5 и 1% масло и запазват в много голяма степен лечебните качества на растенията, от които са направени, за разлика от много други продукти на пазара, които не са хидролати и съдържат само 0,2% - 0,3% масло“, обяснява той. Сестра му Мария, която е с година по-голяма от него, завършва бизнес мениджмънт в Манхайм, Германия, и известно време работи в световноизвестната компания „Ърнест Янг“, а през февруари 2021 г. се връща в Панагюрище. Тя разработва всичките нови продукти заедно с технолози. Малката му сестра Елена, на 21 години, учи бизнес и мениджмънт също в Рединг, с френски. На 20 години тя прави собствена фирма, като поема пазара на семейната компания във Франция. Сега по-голямата част от времето си е в Панагюрище заради дистанционното обучение. В семейния бизнес е ангажирана и приятелката му Мона. Тя е учила инженерство тук и Германия. Както сестра му Елена, тя също си отваря собствена фирма. Сега живее в Пазарджик и от там движи бизнеса в Ирландия. „Направи най-добрия старт на международен пазар на бранда ни. В целия бизнес отговаря за опита с потребителите и прави всички промени по сайта, иновации и промоционални кампании“, хвали любимата си Васил.
В момента флоралните води на Ралчеви се изнасят в 24 европейски държави. „Ина Есеншълс“ имат изградена голяма мрежа, с логистични складове в Англия, Франция, Чехия, Словакия, Полша, Испания, Португалия, Италия, Хърватска. Имат 21 сайта на различни езици, изграждат система, при която един пост се пуска в цяла Европа едновременно. Зад износа на продуктите им стои екип от 70 души. От тях голяма част са студенти,
българи, които учат в чужбина и работят от там за бранда
„Интересното е, че започнахме да ги връщаме в България. Засега шестима са вече в Пловдив“, споделя Васил. В Панагюрище семейство Ралчеви осмислят живота на 80 души, които от май до октомври берат рози, събират лавандула, лайка, бяла ела, бял бор, смрадлика. В цеха са ангажирани 15 човека, още петима изпращат пратките. Вече се произвеждат 13 флорални води, няколко вида етерични масла и биосапуни. За 8 март, когато е и рожденият ден на бранда, са подготвили 23 нови продукта, включително и бяла козметика. Васил живее в Панагюрище в дома на родителите си, като 3 дни в седмицата пътува до Пловдив за работа с екипа в офиса. „Да, в Панагюрище няма социална среда, няма млади хора, но не смятам, че правя жертва, като живея тук - казва той. - В Пловдив, където съм 3 дни седмично в офиса, излизам с приятели. Работя и в събота и неделя, но не ми тежи. Истината е, че работата ми носи огромно удоволствие, защото има развитие. В момента реинвестираме в изграждане на цех за бяла козметика. Мечтите ми в професионален план?... Ами ние сега започваме. Голямата ми цел в следващите години е да станем най-голямата козметична фирма в България. И дори и да ти звучи налудничаво, имаме целия екип и младите хора при нас, с които заедно може да стигнем до това ниво. А след 3 години искаме вече да се състезаваме с големите козметични марки в цяла Европа.“