България търси нови перспективи за природен газ и петрол в Близкия Изток. Това стана ясно след две ключови срещи на президента Румен Радев - с краля на Йордания Абдула II-ри и с президента на Иран, Хасан Руани.
Приоритет на Румен Радев е възстановяване на позициите на страната ни в Близкия Изток. “Време е да се върнем там, където сме били и то с едно много силно присъствие” заяви Радев. “За съжаление през последните 30 години някои политици с лека ръка пропиляваха доверието с тези държави, които са важен фактор в своите региони и разполагат с оргомни природни ресурси” добави той. Според президента е време за нова външнополитическа стратегия на България. “Докато последните 30 години ние гледахме на Запад, европейските ни партньори гледаха към тези стабилни държави в Азия и Африка. Време е да започнем да гледаме като тях”
България има икономически интереси в Иран като внасяне на ирански газ, или строежа на електроцентрали за възобновяеми енергиини източници от български компании.
По думите на Радев стокообмена между България и Иран от 500 млн. долара през 80-те пада до 20 милиона през 2005-та и това е "катастрофа".
Друга важна тема от разговора му с иранския лидер – директна авиолиния Техеран – София. “Надяваме се тя наистина да бъде факт в скоро време, защото това е начина не просто за повече туризъм, но и да имаме повече инвестиции” заяви държавния глава.
Според президента България трябва да се възползва от географското си разположение на “врата за иранския капитал и суровини към Европа” Интересите на двете страни са взаимни, категоричен бе Радев, особено в инвестициите, промишлеността и IT сектора. “Потенциалът е огромен, в които можем да си сътрудничим” допълни Радев.
Радев заяви, че ще пред украинския президент Петро Порошенко ще постави въпроса за защита на правата на българското малцинство в Украйна, както и че ще поиска съответните гаранции за тяхната защита от президента Порошенко.
Според новите разпоредби на закона "За образованието" на Украйна се предвижда възможността за обучение на майчиния език на малцинствата до 5-ти клас, след което всички предмети (с някои възможни изключения) ще се преподават само на украински език.
Предвижда се и украинският език да стане единственият език на обучение в системата на средното, професионалното и висшето образование. Това противоречи на интересите на голямата българска общност в Украйна.
Радев нарече речта на президента Тръмп през Общия съвет “силна” и добави, че може да почерпим пример от посоката, в която гледат Съединените Щати в момента. “За да бъдеш фактор в дипломацията, за да се чува твоя глас, трябва да имаш съответната военна мощ," каза Радев, цитирайки началото на речта на Тръмп.
“'Не знам дали това се чува в България” добави той, като ясно заяви, че силните държави, без значение къде членуват, трябва да бъдат суверени и независими. Позовавайки се и на речта на Тръмп, в която американският президент затвърди позицията си за “Америка на първо място”, Радев също заяви, че е време България да поставя преди всичко своите национални интереси.
Българският държавен глава ще говори пред общото събрание на ООН в сряда.