За първи път новият български президент Румен Радев посети Чикаго - града с най-много българи в САЩ, а може би и зад граница. Бившият генерал от военновъздушните сили получи радушна подкрепа не само тук, но и в Ню Йорк - над 50% гласуваха за него на изборите през м.г. в САЩ и Канада. Но както обясни един от присъстващите в залата на църквата "Св. София" в Чикаго - „Ние не гласувахме за БСП, а за вас като личност." И изглежда, че надеждите, че Радев ще е различен и независим политик, все още горят. Личеше си по броя присъстващи на срещите с него в Ню Йорк и Чикаго, както и на възторжените аплодисменти в залата, които напомниха на някого на партийните събрания от соца.

Но Радев използва посещението си и срещите си с българите, за да представи визията си за външната политика на Родината - прагматична и без да си създава врагове, търсеща и отстояваща своя интерес както от САЩ, така и от Русия.

И Радев като всеки друг български политик зад граница повтори призива към сънародниците си тук да се върнат в Родината. И предложи създаването на български общности в чужбина, за да има връзка между тях и браншовите, образователните институции и бизнеса в България. „Когато вие успявате, това е успех за България" - заяви в Ню Йорк Радев, изразявайки своята признателност към българите, които рекламират Родината в международните институции и компаниите, в които работят.

Ден по-късно в Чикаго уточни, че става въпрос за онлайн портал, който да осигурява по-добра комуникация между кадри, завършили в чужбина, и българския бизнес. „Ние сме на изчерпване вече, в много области в България основният проблем на бизнеса да се разраства е това, че липсват хора със съответната квалификация", обясни президентът.

Според него, за да се върнат голяма част от българите в Родината, трябва обединение не само на институциите, но и на целия народ.  „За мен България ще е успяла, когато кажете на вашите деца да се върнат, за да учат и да работят в нея" - каза още държавният глава. Според него има какво да се направи за по-голямо доверие в българските институции, чувство за справедливост в обществото и свобода от корупционни схеми при обществените поръчки. Това бяха и доминиращите въпроси по време на срещите с него в Чикаго и Ню Йорк.

Той изненада с по-твърда позиция по най-наболелия въпрос за имигрантите тук - американските визи за българи. Пред сънародниците ни в Чикаго държавният глава ясно заяви, че „ситуацията в момента не ни устройва" и че ще работи в посока на разрешаване на проблема.

Радев беше категоричен, че въпросът се поставя при всяка една среща с представители на САЩ. Засега американската страна стои зад закона, коментира Радев, цитирайки все още високия процент на откази на визи за български граждани, което чисто нормативно пречи за това. В момента отказите са между 15 и 17 процента, а за да паднат визите, трябва да са под 3 на сто. "Ние постоянно си обясняваме какво огромно доверие си имаме и колко сме важни един за друг и ако е така, логично е това доверие да не се изразява в някакви си проценти, а да бъде истинско доверие", категоричен е Радев в една от най-твърдите позиции по темата досега, изразена от български държавник. „Тази политика, която е в момента, не ни устройва и тя наистина не е честна. Трябва да има реципрочност на визите." Радев заяви, че очаква да постави въпроса с визите на най-високо ниво и подчерта, че е отправил повече от една покана към президента на САЩ Доналд Тръмп за посещение в България.

И въпреки че в залата преобладаваха поддръжници на Радев, един го попита за отношението му към Русия и техния президент Владимир Путин -

Какъв ви е подполковникът от КГБ

за да го поканите на 140-годишнината от Освобождението на България?" Радев, когото западните медии  и дипломати считаха за кандидата на Кремъл, отговори категорично: "Някогашният подполковник не ме интересува, интересува ме сегашният президент на Руската федерация." И допълни, че " България не може и не трябва да си създава врагове. Това е грешка. Мисията на българския президент не е да търси врагове. Мисията на българския президент е да търси сътрудничество, партньорство на високо ниво." Този отговор на Радев многократно беше прекъсван от възторжени аплодисменти и викове "Браво" от залата.

По време на срещата си с българската общност в Чикаго президентът отговори и на редица наболели въпроси като корупцията в България, провеждане на национални референдуми и правото на глас на българите в чужбина, и по-конкретно за закона за електронното гласуване. Радев сподели, че е провел среща с председателя на ЦИК преди по-малко от месец и на този проблем се търси решение. „Има за решаване сложни технически казуси, това не искам да го крием, касаещи тайната на вота, тайната на идентичността и гарантиране, че няма да има вмешателства отвън по тази линия на дистанционно гласуване. Трябва да имаме наистина едни железни гаранции", заяви Радев и изрази надежда този проблем да намери своето решение.

 

Корупцията изглежда един от най-големите проблеми според българите тук и сериозна пречка за мнозина да се върнат. Радев беше категоричен: "Ние се опитваме да четем Достоевски наполовина. Той е написал „Престъпление и наказание", а

ние четем само първата част - престъпление без наказание

И поиска повече ефективни присъди. "Трябва да има наказания за хора на най-високо ниво, които злоупотребяват с публични държавни средства."

„Вашият успех е лицето на България пред света", заяви Радев пред българите в Чикаго, като за пореден път отбеляза официалното признаване на българския език в щата Илинойс. В събота той посети и първото лицензирано училище "Джон Атанасов", където беше посрещнат с питка и мед. „Добре дошли в българската духовна територия на американска земя", го посрещна директорът на училището Боянка Иванова. Радев разгледа класните стаи, запозна се с българчетата, а те му изпяха няколко песни, изтанцуваха танци и показа познанията си за Родината. „България е там, където има българска реч, където има български дух, традиции и обичаи. И наистина мога да ви кажа, че вашите хора по нищо не отстъпват дори на едни много добри и обиграни танцови състави в България, за което ви поздравявам", похвали ги президентът.