Нов начин за ограничаване на възможностите на президента Румен Радев да влияе на политиката предложи депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков. Той внася специални законови промени за орязване правомощията на президента, като така се

избягва тромавата процедура за промяна на конституцията

Президентът да няма думата при назначаването на главен секретар на МВР и шефовете на службите, както и да загуби своите трима представители в управителния съвет на БНБ и квотите си в СЕМ и комисията за защита от дискриминация, предвижда проектът на Явор Божанков. Допълнително се ограничават правата на президента да назначава началника на отбраната и посланиците, като се въвежда забрана за такива назначения при управлението на служебен кабинет, пишат от "24 часа".

Депутатът от ПП-ДБ обяви своите предложения ден след като Румен Радев отказа да подпише указ за махането на главния секретар на МВР Петър Тодоров, а след това той подаде оставка. Преди две седмици премиерът акад. Николай Денков поиска отстраняването на Петър Тодоров от поста и обяви, че в МВР има двувластие. Румен Радев обаче отказа да подпише указ за смяната, продължава да мълчи и дали ще уважи подадената от Тодоров оставка. (Как се разви скандалът и какво разказа Тодоров в четвъртък за напрежението в МВР - виж долу.)

Късно вечерта в сряда Божанков обяви идеята си за орязване правата на Румен Радев през фейсбук с аргумента, че така ще се ограничи руското влияние. Той уточни, че това е лична инициатива и тепърва ще я обсъжда с колегите си от ПП-ДБ и с останалите групи. А пред “24 часа” Божанков обясни, че концептуално темата се обсъжда отдавна в редиците на групата му и е имал намерения да придвижи подобни законови промени, предизвикан от поведението на президента.

“Радев отиде твърде далеч

Но това се случи и защото законът го позволява. Въпросът е какво ще направим, за да не може никой да злоупотребява с власт в бъдеще”, каза Божанков и даде пример с “опитите за превземане на власт далеч отвъд президентската институция - масови назначения на военни лица в държавни органи чрез служебен кабинет”.

От ПП-ДБ и ГЕРБ в четвъртък отказаха официален коментар.

Досега управляващите обсъждаха само идеи за промяна в конституцията, с които да се промени статутът на служебното правителство и президентът да може да назначава само премиера, при това, като избира между трима души на висока позиция в държавата - шефовете на парламента, БНБ и КС.

От месеци от ПП-ДБ периодично повдигат темата за импийчмънт на президента, но не предприемат конкретни действия заради

страх, че това ще даде политически капитал на Радев,

както обясни и самият Божанков. Със същия аргумент Кирил Петков обясни, че подобна процедура не трябва да се задвижва преди местните избори, в онзи изтекъл запис от заседанието на ръководството на “Промяната” .

И тъй като импийчмънтът явно е поставен на трупчета засега, а придвижването на промените в конституцията отнемат много време, Божанков вкарва законодателни промени срещу Радев, които при воля на мнозинството могат да бъдат приети и до края на септември.

Предложението на Явор Божанков

Предложението на Божанков е да се ограничи възможността за кадруване на Радев в онези органи, в които му е дадена такава възможност от законодателя. Освен СЕМ, БНБ и МВР това още шефовете на ДАНС, НСО, Държавна агенция “Разузнаване”, на бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства. А президентските квоти да се преразпределят към Народното събрание, но изборът да става по различно време и в различни мандати, за

да не доминира едно мнозинство в даден регулатор

По правата на държавния глава, предвидени в конституцията, като назначенията на посланиците и на висшите военни, пък Божанков е предвидил друго ограничение - предлага президентът да няма право да подписва укази за такива назначения по време на служебно правителство.

“Правовата държава функционира чрез принципа за разделение на властите. Законодателната власт контролира изпълнителната. Съдебната контролира законодателната. Всяка власт е независима от другите власти. Ето и пример - Министерският съвет предлага, а президентът назначава с указ дадена длъжност. Как работи този принцип при служебен кабинет? Радев назначава служебен кабинет. Този кабинет не се отчита пред Народно събрание. Същата служебна власт предлага шефове на служби за сигурност, главен секретар и др. А Радев одобрява с указ назначения на собствения си кабинет. Тотално погазване на разделението на властите, тяхната независимост. И най-вече на принципа - власт власт възпира”, коментира Божанков.

Той внася промените си чрез закона за радиото и телевизията, защото там имаше “русофилски” скандал след изказване на шефката му Соня Момчилова, назначена от квотата на президента. “Ако не искаме руско влияние в държавните органите, трябва да действаме институционално и принципно”, категоричен бе Божанков.

Самият Румен Радев запази мълчание в четвъртък, но вицепрезидентът Илияна Йотова обясни, че подобни промени никога не са носили добри резултати на хората, които ги предлагат.

“Не трябва да има значение кой е президент. По време на служебните кабинети лъснаха дефекти, които никой преди това не беше идентифицирал,

защото никой не е злоупотребявал”,

обясни Божанков пред “24 часа”. Той ще потърси подкрепа от парламентарните групи, които декларират категоричната си подкрепа за европейския път на България. “Декларациите са едно. Действията друго. Този законопроект ясно ще покаже кой от коя страна застава”, коментира той.