Легалната продажба на „марихуаната за развлечение“ в Америка и по-конкретно в щатите, в който тя беше разрешена, се очакваше да донесе огромни печалби на търговците, както и на държавната хазна.

Оказва се обаче, че много от бизнесите започват да фалират, тъй като данъците са почти непосилни – на места стигат до 70%, предлагането е прекалено голямо, а навсякъде има растения в излишък. Хиляди българи са ангажирани в отглеждането на марихуана в Калифорния, Орегон, Вашингтон и на други места. Те също споделят за краха в новата индустрия, която обещаваше бързи и големи печалби.

Свръхпредлагане обаче се случи на Западния бряг, което доведе до рязък спад на цените. Когато започнаха легалните продажби в Орегон, един килограм канабис можеше да струва 3,000 долара на едро, докато сега струва от 100 до 150 долара, каза Исак Фостър, съосновател на дистрибутора на едро Portland Cannabis Market, пред АП.

Само преди месеци продажбата на марихуана се смяташе за индустрия за милиарди долари.

Изчисленията сочеха, че пазарът на медицинска трева и тази за развлекателни цели ще генерира 33,6 млрд. долара в края на 2023 г.

Първоначалните цифри потвърждаваха тези очаквания. Само в Мичиган продажбите на марихуана донесоха 325 млн. долара данъци. Именно обаче налозите

се оказаха непосилни за търговците

Преди да се усетят обаче, Делауеър, родният щат на президента Джо Байдън, също се присъедини към легализиралите леката дрога. Преди това в списъка влязоха Мисури и Мериленд.

Преди месец Делауеър се превърна в 22-рия щат, който легализира продажбата на марихуана за развлекателни цели за лица над 21 г. възраст (бел. ред. пълнолетието в САЩ настъпва на тази възраст).

Делауеър се присъедини към Мисури и Мериленд, които предприеха това по-рано през 2023 г.

Охайо може да легализира марихуаната за развлекателни цели през ноември, като за момента се обмисля налагането на данък, идентичен с този върху алкохолните продукти.

Това би позволило на щата да генерира нови 350–400 млн. долара от данъци на годишна база, сочат предварителните прогнози.

Дали обаче те са реалистични?

Най-новите данни сочат, че заради голямото предлагане, цените продължават да падат.

„Това не е здравословно за бизнеса и за тази индустрия“, казва Бо Уитни, старши икономист в Националната асоциация на търговците на канабис.


„Това е неустойчиво от икономическа гледна точка.“ В момента употребата на канабис за развлечение е законна в 23 щата, а миналата година държавно регулираните продажби на канабис за медицински и развлекателни цели надхвърлиха 26 милиарда долара в цялата страна. Но дори когато продажбите растат, търговците казват, че реализирането на печалба става все по-трудно, тъй като пренасищането с производство на марихуана тласка цените надолу. Това е добре за потребителите, но много зле за производителите и търговците на дребно.

В Калифорния веригата от магазини MedMen, някога наричана „магазинът на Apple за трева“, е на ръба на финансовото си оцеляване, докато в Ню Джърси търговска група предупреждава, че индустрията е в застой.

„За съжаление, законните пазари на канабис, изисквани от безброй американци, са на ръба на колапс, ако здравият разум и практическите реформи не бъдат предприети спешно“, предупреди Националната асоциация на производителите и търговци на канабис (NCIA) в доклад този месец.

Пренасищането на пазара

Тъй като производството на марихуана се регулира независимо във всеки щат, където е законно, специфичните проблеми, пред които е изправена индустрията, варират в различните щати. Но разпокъсаността на индустрията може да е част от проблема, казва Уитни, тъй като всяко излишно предлагане официално е само в щата, в който е отгледана тревата, поради федерална забрана за междущатски продажби на марихуана.

Във Вашингтон, който има едни от най-високите данъци върху канабиса в страната, цените, които потребителите плащат в легалните магазини, могат да бъдат дори по-евтини от незаконните растения, поради огромното количество излишни продукти, отглеждани в щата. В национален мащаб само 24 процента от компаниите в индустрията на канабиса са печеливши.


Уитни казва пред DailyMail.com, че в допълнение към ценовия натиск, бизнесът с канабис се бори с данъчни тежести, тъй като федералният закон им забранява да приспадат бизнес разходите от данъците върху доходите, както би направил нормален бизнес. В резултат на това, каза той, компаниите в търговията с марихуана често плащат ефективна федерална данъчна ставка до 70 процента – в допълнение към държавните и местните акцизи, налагани върху продажбите.

В Мичиган и Масачузетс издават постоянно нови лицензи

В Мичиган и Масачузетс пък постоянно се издават нови лицензи, което застрашава съществуването на вече наложилите се магазини.

В Мичиган месечните продажби на канабис поставиха нов рекорд от 276 милиона долара през юли, но търговците на дребно казват, че се борят да реализират поне някаква печалба.

В момента в Мичиган има издадени 2,080 лиценза за продажба на марихуана за развлекателни цели. Повече от половината от тях принадлежат на производители или търговци на дребно от клас C, които могат да притежават до 1,500 растения. Миналия месец щатът получи 97 заявления и издаде 87 нови лиценза.

Междувременно в Масачузетс собственици на магазини казват, че ниските цени и наводнението от конкуренция заплашват да ги изгонят от бизнеса.


Коби Евънс, който отвори магазин Pure Oasis в Дорчестър през 2020 г. и второ място в Бостън това лято, каза пред Boston Globe тази седмица, че се страхува за оцеляването на бизнеса си.

„Всъщност е много, много страшно“, каза Евънс.

„Когато всички спекулираха за индустрията през 2016 г., '17, '18, всички имахме тези големи надежди и всички тези големи очаквания. Сега очакванията обаче са съвсем различни. Оказа се, че това не е златна мина“, допълва Евънс.

Mastercard забрани плащането на дрога с карта

Картовият оператор Mastercard е поставил изискване към американските финансови институции да блокират покупките на канабис с дебитни карти, издадени от компанията.

Mastercard е изпратила официални писма до банките и платформите за разплащания, които посредничат при покупките с дебитни карти.

„Тъй като бяхме уведомени за този въпрос, бързо го проучихме. В съответствие с нашите политики, ние инструктирахме финансовите институции, които предлагат платежни услуги на търговци на канабис и ги свързват с Mastercard, да прекратят тази дейност.


Федералното правителство смята продажбата на канабис за незаконна, така че тези покупки не са разрешени в нашите системи“, коментира говорител на компанията. 

Въпреки че марихуаната за медицински цели и за развлечение е законна в много щати, търговците на канабис на дребно са до голяма степен изключени от финансовата система на САЩ, тъй като остават незаконни на федерално ниво.

Транзакциите при законните търговци на дребно на канабис обикновено се извършват в брой или с дебитни карти.