Държавният глава поиска да има прозрачност по отношение на банкови сметки и имущество на хората с важни постове в управлението на страната, включително и всички магистрати както у нас, така и в чужбина.

Това стана при среща с първия зам.-помощник секретар в Министерството на финансите на САЩ в президентството, часове преди да бъдат обявени санкции срещу 64 физически и юридически лица в България, сред които Делян Пеевски и Васил Божков. „Постигането на ефективни резултати в борбата с корупцията изисква обединяване на усилията от партньорските държави“, е обявил Румен Радев.

На срещата в президентството присъства и американският посланик Херо Мустафа. „България е в много специален момент на развитие и има огромно очакване от обществото за прозрачност. Искаме всички хора на ръководни постове в правителството и заемащи жизненоважни позиции в администрацията да бъдат прозрачни, в това число магистрати, съдии и прокурори - не само политици и министри. Всички ние би следвало да сме много открити и да осигуряваме информация за банкови сметки у нас или в чужбина ", заяви президентът. По думите на президента инвестицията в прозрачност и борбата с корупцията е не само защита на националната ни сигурност, но и на икономическите интереси и гражданските свободи. От решителните стъпки в тази насока зависи и възстановяването на бизнес средата в България. Обща бе позицията за необходимостта от още по-активно партньорство между България и САЩ в борбата с организираната престъпност и корупцията и за укрепване на върховенството на закона.