Радвам се да приветствам президента и мой приятел Вучич, за да поставим началото на този проект - стъпка в задълбочаването на отношенията ни със Сърбия.

Интерконекторът е залог за бъдещето, но и израз на волята на страните ни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще, основано на солидарност и подкрепа, иновативни технологии и нови подходи.

Това заяви държавният глава Румен Радев след срещата си със сръбския президент Александър Вучич, цитиран от БГНЕС.

Радев посочи, че ще се радва да бъде открит новият интерконектор до края на годината.

"Устойчивото сътрудничество на ЕК дава нови възможности на региона чрез реална диверсификация и сигурност на доставките.

Добиваме възможности за разширен достъп до европейските пазари.

Въвеждането на интерконектора и споразумението с Турция за терминалите за втечнен газ са успехи и за Сърбия, която ще получи достъп до нови източници на газ", каза Радев и добави, че това е пример за разширено сътрудничество.

"Изграждането на междусистемната газова връзка „България - Сърбия" е поредна стъпка в системния подход на МС за свързаност между страните и осигуряването на системни доставки на газ от диверсифицирани източници". Това пък каза служебният министър на енергетиката Росен Христов. Той също присъства на откриването на специализираните строителни дейности по изграждането на междусистемната газова връзка „България - Сърбия" (Gas Interconnection Bulgaria - Serbia, IBS) на българска територия.

"България е на кръстопът, а това е стратегическо предимство и отговорност. Страната ни поема отговорност да е гарант за сигурност в енергийния сектор в региона", допълни той Междусистемната газова връзка „България-Сърбия" ще бъде с обща дължина около 170 км от Нови Искър, Република България, до Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км са на българска територия. След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток. Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.