Търсач на силни усещания, който възнамерявал да се присъедини към милиардера Хамиш Хардинг на изчезналата подводница "Титан", се отказал от гмуркането, защото преценил, че тя не е достатъчно безопасна.
61-годишният Крис Браун е платил депозита, за да тръгне на обреченото пътуване, но след това променил решението си, тъй като се е притеснил от качеството на технологията и материалите, използвани за построяването ѝ, съобщи The Sun.
Сред опасенията му били използването от страна на OceanGate на „стари стълбове за скеле“ за баласт и факта, че контролерът на подводницата бил „базиран на контролер от компютърна игра“.
Предц Daily Mail Браун сподели, че въпреки че е „един от първите хора, записали се за това пътуване“, в крайна сметка е решил, че „рисковете са твърде високи“.
Той добави, че се чувства „наистина разстроен за Хамиш“, който е сред петимата пътници на „Титан“, които в момента са в неизвестност.
Подводницата загуби комуникация по време на гмуркане към останките на Титаник, които са на около 3795 метра под повърхността на Атлантическия океан.
В ход е трескава операция по търсене и спасяване, за да се намери и извади съдът, преди 96-часовият му запас от кислород да изтече.
Браун и Хардинг се записаха за пътуването на стойност $100 000,
след като изпиха „няколко бири“, докато бяха на почивка на остров Некер на сър Ричард Брансън.
Двойката е платила 10-процентов депозит за пътуването, което оттогава е поскъпнало повече от два пъти, докато Титан все още е била в разработка, твърди той. Но по-късно Браун научил, че OceanGate е „пропуснал ключови цели“ при тестване на подводницата на дълбочина.
Мултимилионерът, дигитален маркетингов магнат, смята за обезпокоително, че корабът се управлява от модифициран контролер за Playstation.
Освен това се разбира, че той е бил притеснен от техническите проблеми и забавянията по време на процеса на разработка. Браун сподели пред The Sun: „Разбрах, че са използвали стари стълбове за скеле за баласта на подводницата. Ако се опитвате да построите своя собствена подводница, вероятно бихте могли да използвате стари стълбове за скеле. Но това беше търговски занаят."
Въпреки че „не е човек, който бяга от риска“, той в крайна сметка решил да изпрати имейл до OceanGate и да поиска възстановяване на сумата.
Браун се тревожи за приятеля си, но казва, че Хардинг не е от изпадащите лесно в паника. Той вярва, че милиардерът вероятно запазва „изключително спокойствие“ и „обработва планове, схеми и идеи чрез огромния си мозък“.
OceanGate Expeditions проследяват разпадането на Титаник
и подводната екосистема около него чрез годишни пътувания от 2021 г. насам.
Подводницата се потопи в неделя сутринта, а помощният кораб загуби връзка с нея около час и 45 минути по-късно, съобщава бреговата охрана.
"Титан" беше пуснат на вода от ледоразбивач, нает от OceanGate и преди това управляван от канадската брегова охрана. Подводницата е транспортирала десетки хора до мястото на потъването в Северния Атлантик.
OceanGate описва "Титан" като „най-голямата от всяка подводница за дълбоко гмуркане“ с „несравнима функция за безопасност“, която оценява целостта на корпуса по време на всяко гмуркане.
Изработена от титан и намотани въглеродни влакна, подводницата 9072 килограма във въздуха, но е баластна, за да бъде неутрално плаваща, след като достигне морското дъно, съобщиха от компанията.
"Титан" е в състояние да се гмурне на четири километра „с удобен резерв на безопасност“, пише в документите, подадени от компанията през април в Окръжния съд на САЩ във Вирджиния, който наблюдава въпросите на Титаник.
Подводницата е извършила повече от 50 тестови гмуркания, включително до еквивалентната дълбочина на Титаник, в дълбоки води край Бахамските острови и в камера под налягане, каза компанията.
По време на своята експедиция през 2022 г. OceanGate съобщи, че подводницата е имала проблем с батерията при първото си гмуркане и е трябвало да бъде прикрепена ръчно към повдигащата се платформа.