"TikTok" подаде иск във федералния съд на САЩ, за да попречи на щата Монтана да въведе цялостна забрана на приложението. Безпрецедентната забрана, която трябва да започне да действа през 2024 г., нарушава защитеното от конституцията право на свобода на словото, твърди "TikTok" в иска.

"Вярваме, че нашето съдебно оспорване ще надделее въз основа на изключително силен набор от прецеденти и факти", заяви говорител на компанията пред АФП.

Губернаторът на Монтана Грег Джанфорте подписа безпрецедентната забрана като закон на 17 май. Той написа в Туитър, че е одобрил забраната, за да "защити личните данни на жителите на Монтана от Китайската комунистическа партия".

"Щатът е приел тези извънредни и безпрецедентни мерки въз основа на нищо повече от необосновани спекулации", твърди "TikTok" в своя съдебен иск.

Миналата седмица петима потребители на приложението подадоха собствен иск, в който призоваха федералния съд да отмени забраната му в Монтана с аргумента, че тя нарушава правата им на свобода на словото.

Щатът се опитва да упражнява правомощия в областта на националната сигурност, които могат да се упражняват само от федералното правителство, и в този процес нарушава правата на свобода на словото, се твърди и в двата иска, подадени срещу Монтана.

TikTok призова федералния съд да обяви забраната на приложението му в Монтана за противоконституционна и да блокира възможността щатът да я въведе в действие.

Приложението е собственост на китайската фирма „ByteDance“ и е обвинявано от широк кръг американски политици, че е под опеката на китайското правителство и е инструмент за шпионаж от страна на Пекин. Монтана стана първият щат в САЩ, който забрани TikTok, като законът ще влезе в сила през следващата година.

Забраната ще послужи като правен тест за национална забрана на платформата.

Всяко нарушение се наказва с глоба от 10 000 долара за всеки ден, в който е извършено.