Какво стана ясно от обиска на ФБР в дома на бившия президент Доналд Тръмп?

  • Предварително се появи се информация, че той е крил документи за ядрени оръжия, които са му били искани още през април, но той не ги е предоставил.
  • Агентите на ФБР са иззели 11 комплекта секретни документи при обиска на имението на Тръмп Мар-а-Лаго в началото на седмицата, включително някои с гриф “строго секретно”.
  • Сред конфискуваните материали е имало документ за помилване на Роджър Стоун – верен съюзник на експрезидента, който бе признат за виновен през 2019 година в лъжа пред Конгреса по време на разследването за руска намеса в изборите през 2016 година.

Тръмп го помилва преди да сдаде властта и го спаси от 3 години затвор. Тогава демократите осъдиха действията на Тръмп като удар срещу върховенството на закона.

Стоун беше сред няколко сътрудници на Тръмп, обвинени в престъпления в резултат на разследването на бившия специален прокурор Робърт Мюлер за намесата на Русия в президентската кампания на Тръмп през 2016 г. Два от документите се отнасят до федерален служител, близък до Тръмп, който неправомерно прикрива, променя, фалшифицира или унищожава обществени записи и до възпрепятстване на правосъдието чрез унищожаване или прикриване на документи.

Някои от иззетите снимки пък показват парчета хартия с характерния почерк на Тръмп в две тоалетни чинии.

Репортерката на "The New York Times" Маги Хаберман е получила снимките на изхвърлените документи за "Confidence Man" - предстоящата да излезе нейна книга за Белия дом на Тръмп.

"Трябва да си доста отчаян, за да продаваш книги, ако снимките на хартия в тоалетна чиния са част от рекламния ти план", каза по този повод говорителят на бившия президент Тайлър Будович. Американски медии посочват за възможни нарушения на три различни федерални закона. Единият от тях е включително за събирането, предаването или загубата на информация за отбраната по Закона за шпионажа.

Не се посочват подробности защо разследващите имат основание да смятат, че е извършено подобно нарушение на Закона за шпионажа.

Министерството на правосъдието използва този закон в нашумели случаи през последните години, включително за бившия изпълнител на Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън, бившия анализатор на военното разузнаване Челси Манинг и основателя на WikiLeaks Джулиан Асандж.

По първоначалната информация, при обиска на резиденцията във Флорида федералните агенти са търсели документи, отнасящи се до ядрени оръжия.

Този вид документация е строго секретна, достъпът до нея е отворен за ограничен кръг американски служители.

Разкриването на подробности за ядрените оръжия на САЩ може да послужи като ориентир за противниците, които искат да разработят начини за противодействие на тези системи, пише Washington Post.

Според бившия ръководител на службата за контраразузнаване на Министерството на правосъдието Дейвид Лауфман властите най-вероятно са се опитали да върнат по най-бързия начин секретна документация, която може да причини сериозни щети на сигурността на САЩ. „Ако това е вярно, може да се приеме, че нивото на секретност на материалите, незаконно разположени в Мар-а-Лаго [на Тръмп], може да бъде най-високото“, обяснява Лауфман пред изданието. „Ако ФБР и Министерството на правосъдието смятат, че в Мар-А-Лаго все още има строго секретни материали, те ще работят като луди, за да ги върнат възможно най-бързо“. Както се отбелязва в статията, бивши служители на американското разузнаване съобщават, че сътрудници на администрацията на Тръмп постоянно са правили груби злоупотреби с класифицирана разузнавателна информация, включително такава за Иран. Подобна информация е попадала на разположение на длъжностни лица, които не са имали необходимото ниво на достъп.

Тръмп определи твърденията като пълна глупост.

Според бившия държавен глава на САЩ по този начин радикалните леви демократи му пречат да се кандидатира за президент през 2024 г. “Администрацията на президента Байдън явно минава към ограничаване на щетите от провалената си акция, при която иззе “ръкописна бележка”, албуми и разсекретени документи.

Това нахлуване в дома на президента Тръмп бе не само безпрецедентно, но и ненужно, и те сега пускат лъжи и инсинуации в опит да обяснят превръщането на властта в оръжие срещу главния им политически опонент”, заяви по този повод говорителят Будович. Самият Доналд Тръмп заяви, че всички иззети от ФБР документи са "класифицирани".

Той добави, че ако са му били поискани, е щял да ги предаде на правосъдното министерство.

Съдия Брус Райнхарт, същият съдия, който е подписал заповедта за претърсване, публикува текста на заповедта и списъка с иззетите вещи по искане на американското правосъдно министерство.

Главният прокурор Мерик Гарланд обяви, че има "голям обществен интерес по темата".

Бившият американски президент също подкрепи "незабавното" публикуване на заповедта.

Правосъдното министерство е уведомило съдията, че адвокатите на Тръмп не възразяват срещу предложението да бъде обнародвана.