Бившият финансов министър и ексдепутат от ГЕРБ Владислав Горанов, бившият енергиен министър и ексдепутат от БСП Румен Овчаров, обвиняемият в шпионаж лидер на Национално движение “Русофили” Николай Малинов и двама бивши шефове на АЕЦ “Козлодуй” - Александър Николов и Иван Генов, са уличени в “широко участие в корупционна дейност в България”. Това се казва в официално съобщение на финансовото министерство на САЩ, разпространено в петък, в което се посочва, че петимата са санкцинирани по глобалния американски закон “Магнитски”. Става въпрос за продължение на санкциите, наложени по същия закон, през юли 2021 г. на депутата от ДПС Делян Пеевски, тогавашния зам.-председател на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков и обвиняемия по редица обвинения в България бизнесмен Васил Божков, който се намира в Дубай. Забрана за влизане на американска територия тогава
беше наложена и на Александър Манолев, Петър Харалампиев и Красимир Томов.
Новите санкционни мерки включват още две фирми на Малинов, партията му “Русофили за възраждане на отечеството”, движението му “Русофили”, както и фирмата на Горанов “Трилема Консултинг”.
Нелсън добави, че “корупцията ограбва българския народ със стотици милиони долари и възпрепятства инвестициите и икономическия растеж на страната”.
“Това което искаме да направим с тези санкции е да подкрепим реформата в правосъдната система. Искам да подчертая че ние го правим от солидарност с ЕС, който настоява за реформа на системата в България”, коментира в петък пред български журналисти Джим О‘Брайън, ръководител на Офиса за координиране на санкциите в Държавния департамент на САЩ.
Лондон също санкционира Пеевски, Желязков и Божков
Успоредно с наложените по “Магнитски” нови американски санкции на Горанов, Овчаров, Малинов, Николов и Генов, Обединеното кралство пък санкционира Пеевски, Желязков и Божков по силата на британския Режим за глобални санкции за противодействие на корупцията. “Парите трябва да се използват за ремонти на пътища, за строителството на болници, за икономически растеж, а не да отиват в джобовете на корумпирани играчи. Затова Великобритания действа днес, за да подкрепи България в борбата срещу корупцията и установяване върховенство на закона”, заяви британският посланик в София Роб Диксън пред български медии.
Горанов и "корупционна схема" в хазарта
По отношение на Владислав Горанов, който беше депутат от ГЕРБ в три парламента, зам.-министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов и финансов министър в следващите му два кабинета, САЩ твърдят, че той е използвал поста си, “за да подпомогне подкупването на български държавни лица и лиши българската държава от данъчни постъпления в полза на български олигарси”. В съобщението се споменава, че Горанов “има връзки” с вече санкционирания по “Магнитски” Делян Пеевски и директно се посочва, че е “участвал в корупционна схема, в резултат на която български длъжностни лица са получили десетки милиони евро в замяна на благоприятно законодателство, облагодетелстващо кръгове в хазартния бизнес”.
Овчаров и "корупционни договори" в енергетиката
За Румен Овчаров американските власти посочват, че “многократно е участвал в корупционни договори в сферата на енергетиката с руски енергийни компании, получавайки подкупи и други облаги в замяна на договори с фиксирана цена за руски газ и ядрено гориво и договори за поддръжка на АЕЦ „Козлодуй“. Освен дългогодишен депутат и член на ръководството на левицата, той два пъти беше енергиен министър. Бившите шефове на АЕЦ “Козлодуй” Александър Николов и Иван Генов, който също беше депутат от БСП, са уличени в координирано с Овчаров получаване на “комисиони чрез корупционно пренасочване на договорите за услуги за АЕЦ “Козлодуй” към собствените си бизнес интереси”. САЩ твърдят, че “Овчаров е получил повече от 5 милиона евро в сметки в офшорни банки, откакто е бил министър на енергетиката”. “Свързаните с Русия договори за ядрено гориво, договорени от свързани с Овчаров лица, са стрували на АЕЦ „Козлодуй“ до 50 милиона евро по-скъпо, което е довело до десетки милиони неправомерно получени печалби за участниците. Овчаров допълнително се е облагодетелствал от завишените цени на българската енергия чрез въвеждането на ненужни посредници на пазара на електроенергия”, се казва в съобщението на американското финансово министерство. Като пример от Вашингтон посочват случай, при който, въпреки че АЕЦ “Козлодуй” има договор за продажба на ток директно на Националната електрическа компания (НЕК), “Овчаров е съгласувал с Николов получаването на договори за закупуване на електроенергия от АЕЦ „Козлодуй”, която те впоследствие препродават на НЕК, печелейки за сметка на държавата и българския народ”. Американските власти твърдят още, че Николов и Генов “са се съгласили да приемат 5 милиона лева в подкупи от чуждестранни лица на ръководни длъжности в ядрената енергетика срещу гаранции по договорите на АЕЦ „Козлодуй“. Свободна Европа потърси Румен Овчаров по телефона, но той отказа да коментира наложените му американски санкции, докато не получи “някакъв официален документ”.
Малинов, който е "подкупил български съдия"
САЩ обвиняват заподозрения от българската прокуратура в шпионаж Николай Малинов, че е “подкупил български съдия”. “След като е арестуван и обвинен в шпионаж в полза на руски интереси и му е наложена забрана за напускане на страната през септември 2019 г., Малинов е подкупил български съдия, за да му разреши да пътува до Русия, където да получи орден „Дружба” лично от руския президент Владимир Путин, заедно с парична награда от 2.5 милиона рубли”, гласи съобщението на американското финансово министерство. Това описание напълно съвпада със съмненията около бившия специализиран съдия Андон Милтанов, на когото Вашингтон забрани да влиза на американска територия.
Какви са последствията от санкциите
Наложените в петък санкции на петимата, заподозрени в корупция, означават блокиране на цялата им собственост, която се намира в САЩ или е под контрола на американски граждани. “Освен това се блокират всички дружества, притежавани пряко или непряко с дялово участие от или над 50% от едно или няколко от санкционираните лица”, добавят от американското финансово министерство. Вашингтон забраняват и всякакви трансакции, свързани по какъвто и да е начин със санкционираните и свързани с тях компании. “Освен това финансовите институции и други лица, които осъществяват определени сделки или дейности със санкционираните физически и юридически лица, могат сами по себе си да бъдат изложени на санкции или да попаднат под действието на друга наказателна процедура”, предупреждават САЩ.