Интимният живот на много хора падна жертва на пандемията и не е ясно доколко уврежданията, които получи, са обратими. Защо стана така, че сексът започна да вее бялото знаме? В началото на серията от локдауни бе различно, преди тях времето не бе пренатоварено с най-разнообразна активност извън дома и много партньори живееха като „два кораба, които преминават в нощта“, казва секс терапевтът от Хюстън, Тексас, Емили Джеймиа. Закрепостяването в къщи изведнъж отвори много повече време за интимна близост и отпускане и това би трябвало да е добре за половия живот. Но така бе само в началото. Джеймия казва, че докато отначало двойките са имали отличната възможност да укрепят връзката си – нещо, което много от тях преди са правели само по време на отпуска – дългото стоене у дома накрая е взело в жертва секса. Постепенно двойките намаляват темпото, а желанието за секс е пикирало надолу. Проучвания от целия свят разказват едни и съща история. В Турция, Италия, Индия и САЩ през 2020 се случва почти едно и също – спад в желанието за секс както с партньор, така и чрез самозадоволяване, свързван пряко с локдауна. Факторите за това явление са стрес от несигурността и страх. Много хора описват усещани за безпричинно безпокойство, притесняват се от финансовата несигурност и от другите значими промени в живота им. Стресът, породен от всички тези фактори, комбиниран с твърде дългото прекарване на затворено с един и същ човек, предизвиква констатирания спад в желанието за секс. По някакъв начин светът на Covid-19 се оказа заразен и за сексуалността и въпросът е дели ще можем да пречупим новите стереотипи да се върнем към истинското си „аз“.
„Меден месец“ и страст в упадък
Както отбелязва д-р Джеймиа, много двойки в началото се зарадваха на възможността да дадат за кратко тласък на половия си живот. Друг специалист – Ронда Балзарини, социален физиолог и асистент професор от Щатския университет на Тексас, описва тази първоначална фаза като „меден месец“. В нея хората са реагирали на стреса много по-конструктивно и се действали обединено.
Секс пред погледа на лъва
Д-р Джеймеа пък подчертава, че нарастването на опасността от самата болест, скоковете в броя на жертвите й и на заразените също създават атмосфера не страх пред реалната опасност, която трови желанието за секс. „Две зебри не се чифтосват пред погледа на лъва - илюстрира ситуацията тя – ако някъде навън има сериозна опасност, това праща сигнали в телата ни, че може би сега не е най-подходящият момент за секс“.
Твърде много „заедност“
Специалистите посочват, че докато в началото на локдауна много двойки место са се къпели заедно, плували заедно нощем или са правели и други такива секс екстри, то с течение на времето всичко това е изгубило от чара си. То е отстъпило под напора на ежедневните необходимости като оправянето на разхвърляния дом. Двойките вече не изпитват такова взаимно привличане. Някои окачествиха това като „ефект на преекспонирането“ на присъствието на един и същ партньор, когато се стига до момента, след който дори дребни негови навици, неотбелязани преди, могат да станат дразнещи. Имало хора, които например се оплакали, че кикота не са осъзнавали колко шумно дъвче любимият, докато не започнали да ядат заедно при всяко хранене. В крайна сметка толкова удълженото време заедно подкопава сексуалното вълнение, защото напълно изхабява „чувството за тайнственост“, което присъства ако човек не вижда партньора си толкава често.
По-трудно за жените?
Друга потенциална опасност е загубата на собственото „аз“. Животът се промени драстично и то повече за жените, някои от които рязко трябваше да сменят развиването на кариера с целодневно гледане на деца и оправяне на разни работи по дома. Това със сигурност силно влияе върху сексуалното им желание. “Наистина е страшно трудно за много жени - подчерта д-р Джеймиа – Ако вече не знаем кои сме, и това ни е дошло най-неочаквано, може да се породи усещането, че нищо няма смисъл.“
Можем ли да се оправим? Да, чрез буря в кревата
Сексът обаче не е задължително прокълнат. Изследователи от Кинсли предлагат един специфичен метод за подобрение: да се разтърсят нещата из основи. Един от всеки пет участници в тяхното проучване съобщава, че когато е опитал нещо ново в леглото, това е съживило желанието и интимността. Според изводите на специалисти хората, които пробват нови веща, е много по-вероятно да постигнат подобрение. Новите действия, които помагат, могат да са различни пози, превъплътяване на фантазии, правене на нетрадиционен секс, масажи и др.
При някои двойки може и да няма подобрение. Но за всички останали има надежда. Все повече хора се ваксинират, бизнесите отварят, някои хора се връщат на работа. Възстановяват се стари стереотипи. Всякакъв вид връщане към „нормалността“ е добър знак към двойките, чийто проблеми в леглото са започнали по време на пандемията. Специалистите очакват когато пандемията бъде овладяна и основниятн стресов фактор бъде премахнат, половият живот но много двойки да се върне към предишното си състояние и да почувстват подобрението.