"Грешките на ЦИК бяха традиционни - с нееднаквото третиране на участниците в кампанията. Премиерът заслужаваше няколко пъти да бъде наказан от комисията и тя си затвори очите. Имаше и жалби срещу него", заяви бившият говорител на Централната избирателна секция и социолог Цветозар Томов пред БНТ.
Според него най-грубата грешка, която е допуснала ЦИК, е лошата организация на гласуването на карантинираните и изолираните поради заболяване хора.
Решението да се гласува само с машини ще е едно от най-големите предизвикателства на следващите избори, посочи той.
Световната практика показва, че една машина позволява гласуване на между 160 и 280 избиратели, добави той.
Ролята на президента при назначаването на ЦИК реално не се променя. С промените, гласувани в 45-ото Народно събрание, той получи правомощия само по отношение на избора на ръководство на ЦИК, но председателят реално няма особено правомощия, той дори и чистачка не може да назначи самостоятелно, така че това не дава никакви партийни преимущества, обясни Томов.
"Тази ситуация във Великобритания ще бъде преодоляна, там хората подадоха документи за разкриване на 88 секции, а бяха разкрити 35. Страшно много хора висяха по 5 или 6 часа на опашки и в Съединените щати, където секциите също не достигаха. Нараства активността на българските граждани, живеещи в чужбина към участие в избори в страната", каза Цветозар Томов.