"Грешките на ЦИК бяха традиционни - с нееднаквото третиране на участниците в кампанията. Премиерът заслужаваше няколко пъти да бъде наказан от комисията и тя си затвори очите. Имаше и жалби срещу него", заяви бившият говорител на Централната избирателна секция и социолог Цветозар Томов пред БНТ. 

Според него най-грубата грешка, която е допуснала ЦИК, е лошата организация на гласуването на карантинираните и изолираните поради заболяване хора.

Решението да се гласува само с машини ще е едно от най-големите предизвикателства на следващите избори, посочи той. 

Като най-голям проблем Томов посочи, че не се знае колко време ще отнеме гласуването с машина и съответно колко души ще могат да гласуват в рамките на работния ден. 

Световната практика показва, че една машина позволява гласуване на между 160 и 280 избиратели, добави той. 

Ролята на президента при назначаването на ЦИК реално не се променя. С промените, гласувани в 45-ото Народно събрание, той получи правомощия само по отношение на избора на ръководство на ЦИК, но председателят реално няма особено правомощия, той дори и чистачка не може да назначи самостоятелно, така че това не дава никакви партийни преимущества, обясни Томов. 

Според него промяната на броя секции в чужбина ще оправдае все по-големия интерес на нашите сънародници в чужбина към изборите в страната.

"Тази ситуация във Великобритания ще бъде преодоляна, там хората подадоха документи за разкриване на 88 секции, а бяха разкрити 35. Страшно много хора висяха по 5 или 6 часа на опашки и в Съединените щати, където секциите също не достигаха. Нараства активността на българските граждани, живеещи в чужбина към участие в избори в страната", каза Цветозар Томов.