Кабинетът на Кирил Петков беше свален в сряда
, след като вотът на недоверие беше подкрепен със 123 гласа от ГЕРБ, ДПС, “Има такъв народ” и “Възраждане” срещу 116 гласа “против”. Гласуването беше повторено два пъти като при втория беше отчетен един глас повече в подкрепа на правителството, но Рамадан Аталай след това обясни, че системата грешно е отчела вота му. Единственият депутат, който не присъстваше на заседанието, беше Елена Гунчева от “Възраждане”, защото е болна.
Премиерът Кирил Петков взе първи думата, за да декларира, че партията му “Продължаваме промяната” няма да се откаже да се бори, за да бъде един ден “България - без задкулисие, без мафия - една успешна европейска държава”.
Той каза още, че за него е “чест”, че е ръководил правителство, свалено от от Делян Пеевски, Бойко Борисов, Слави Трифонов и посланичката на Русия в България Елеонора Митрофанова.
След гласуването министър-председателят каза пред Нова телевизия, че с партията му ще изпрати писма до всички депутати в парламента, в които ще им обясни принципите и целите на евентуалното следващо управление с техен мандат. По думите му, ако те не се отзоват, “отиваме на избори”. Пред останалите медии в кулоарите на парламента
Петков уточни, че с колегите си няма да преговорят с “лидерски партии”, а ще дадат шанс на още “независими депутати” да покрепят втори мандат на Продължаваме промяната”. Гласуването се проведе точно 24 часа след края на дебата по вота на недоверие, какъвто е минимално необходимият срок. По-рано в сряда четирите опозиционни партии първо бойкотираха заседанието на депутатите, на което трябваше да бъде избран нов председател на Народното събрание, а след това отложиха и заседанието на въшната комисия, която трябваше да обсъди т.нар. френско предложение за Северна Македония.
Кризата в четворната коалиция настъпи преди две седмици, когато лидерът на “Има такъв народ” Слави Трифонов оттгели партията си от управляващото мнозинство.
Като претекст за решението си той каза, че премиерът Петков е опитвал да води двойна външна политика с цел да свали по-бързо българското вето над европреговорите на Северна Македония. Няколко дни по-късно спортният министър в оставка
Радостин Василев (“Има такъв народ”) даде пресконференция заедно с петима депутатиот партията на Трифонов, за да обявят, че напускат формацията. По-късно към тях се присъедини още един народен представител. Те бяха обвинени в предателство от ръководството на ИТН, което твърди, че са били “купени” от “Продължаваме промяната”.
Само два дни по-късно ГЕРБ внесе в парламента вот на недоверие към кабинета “Петков”, а ДПС, ИТН и “Възраждане” декларираха, че ще го подкрепят.
Още същия ден четирите партии демонстрираха, че действат в рамките на опозиционно мнозинство, и се обединиха и около искане за предсрочното отстраняване на парламентарния председател Никола Минчев. Той беше свален от поста си минлия четвъртък с гласовете на всички депутати от опозицията с изключение на Делян Пеевски от ДПС, който не присъстваше в пленарната зала. Повод за отстраняването му стана фактът, че Минчев не закри парламентарното заседание, на което външната министърка в оставка Теодора Генчовска беше изслушана. Тогава тя каза пред депутатите, че премиерът е поел ангажимент пред Брюксел за по-бързо вдигане на българското вето над европреговорите на Северна Македония.
Свалянето на Минчев провокира серия от демонстрации в подерепа на правителството миналата и тази седмица.
Срещу тях преди ден беше противопоставен антиправителствен протест, на който последователно се появиха лидерите на извънпарламентарната ВМРО и опозиционните ДПС и “Възраждане”. Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ и съпартиецът му Делян Пеевски се появиха и на антиправителствения протест в деня на гласуването на вота на недоверие в сряда. Преди това десетки автобуси и микробуси докараха в София демонстранти срещу кабинета от райони, в които движението на Ахмед Доган традиционно има силни изборни резултати. Пред Народното събрание пък беше организирано поредното масово събитие в подкрепа на управляващите.
На същото място предварително беше обявен и протест на “Възраждане”, но след появата на Пеевски от партията на Костадин Костадинов обявиха, че са отменили проявата си.
Въпреки това сред симпатизантите на ДПС се появиха и такива на иначе враждуващата с движението проруска формация. След падането на правителството на Петков следва нов опит за съставяне на кабинет в рамките на това Народно събрание. Първият мандат отново ще отиде в “Продължаваме промяната”, вторият - при ГЕРБ, а третият се връчва на някоя от следващите партии по избор на президента Румен Радев. Ако в рамките на тази процедура не бъде избрано ново правителство, държавният глава разпуска парламента, назначава нов служебен кабинет и насрочва предсрочни избори. През миналата година в страната бяха проведени три парламентарни и едни президентски избори.