Гари Линекер обяви, че ще се завърне в ефира на BBC, след като британската медийна група обяви, че ще преразгледа правилата си за публикуване в социалните мрежи.
През миналата седмица Линекер бе отстранен от ефир, тъй като публикува в Twitter остра критика срещу правителствения проектозакон за борба с нелегалната миграция.
Ръководството на британската обществена медия обяви, че подобни публикации противоречат на правилата ѝ и временно свали Линекер от екран. Бившият капитан на английския национален отбор и голмайстор на мондиала в Мексико'86 е най-популярният водещ на телевизията в момента.
Той е лицето на "Мачът на деня" от 1999 година и има над 9 милиона последователи в социалните мрежи.
Свалянето на Линекер от екран доведе до вълна от солидарност сред неговите колеги в телевизията, като много от тях обявиха, че няма да отидат на работа.
"Радвам се, че намерихме общ път занапред. Подкрепям това преразглеждане и очаквам с нетърпение да се върна в ефир", каза Линекер в изявление, публикувано от BBC.
Генералният директор на BBC Тим Дейви заяви, че телевизията ще започне преглед на съществуващите насоки за поведение в социалните медии, като се обърне специално внимание на това как те се прилагат към лицата на свободна практика извън новините и актуалните предавания..
"Колкото и трудни да бяха последните няколко дни, те просто не могат да се сравнят с това да избягаш от дома си, за да се спасиш от преследване или от война, за да търсиш убежище в далечна страна.“, коментира Линекер.
"Линекер - Доверието към BBC 1:0",
така бившият директор на новините на BBC сър Крейг Оливър коментира ситуацията.
Според него резолюцията е "капитулация" от страна на корпорацията, защото показва, че тя не може да се справи с кризи като тази.
"Реалността е, че BBC днес обяви, че ще преразгледа своите насоки за социални медии. Всъщност се нуждае от преглед на това как се справя с кризи като тази", каза Крейг.
Според него корпорацията е "реагирала бавно и грешно", когато е помолила Линекер да се оттегли от шоуто си.
Това е довело до пълен хаос, когато и други спортни коментатори на BBC са отказали да се появят на работа през уикенда.
През миналата седмица британското правителство публикува разясненията на министъра на вътрешните работи Сюела Бравърман за новия законопроект за борба с незаконната миграция.
Новите предложения предвиждат почти всички лица, търсещи убежище, които достигнат до британските брегове с малки лодки, да бъдат задържани без право на гаранция и депортирани в родните им страни или на други места като Руанда, в случай че депортацията им крие рискове.
Освен това мигрантите няма да имат право да обжалват депортирането си,
докато са във Великобритания. Ако мярката бъде одобрена, ще последва и автоматична забрана за връщане на острова.
Адвокати и неправителствени организации заявиха, че намеренията на британското правителство са в нарушение на Конвенцията за бежанците на ООН, която е приета, след като по време на Втората световна война много страни връщат еврейски бежанци.
Линекер публикува коментар: "Господи, това е ужасно.", а в последващ туит описа законопроекта като: "Неизмеримо жестока политика, насочена към най-уязвимите хора, на език, който не е по-различен от този, използван от Германия през 30-те години".