Всеки шести младеж в Европейския съюз е загубил работата си заради икономическите последици от COVID-19. Това съобщават от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП). Според данните на ЕКП през септември 2020 г. равнището на безработица сред младежите в ЕС е 17,1% и е нарастнало значително в няколко страни. Сред тях са Испания (40,5%), Италия (29,7%), Франция (19,6%) и България (18,3%). Икономическата криза, предизвикана от пандемията от COVID-19, влоши положението на младите хора, които не са заети и не се образоват, посочват от ЕКП.
Как Европа ще предпази „изгубеното поколение“?
През октомври 2020 г. Европейският съвет приема Препоръка за засилена младежка гаранция – мост към работни места. В нея държавите-членки се ангажират да гарантират, че всички млади хора на възраст под 30 години ще получат качествено предложение за работа, продължаващо образование или стаж в рамките на четири месеца след като останат без работа или приключат образованието си, но засега не е ясно колко и кои от подписаните държави ще следват препоръките. Общата стойност на средствата за възстановяване от пандемията в ЕС е 750 милиарда евро, но не е ясно каква част ще бъде инвестирана в младежта.
Целта на ЕКП - възстаноявяване на младежката заетост в ЕС
За постигането на целта ЕКП предлага социалните партньори и младите синдикалисти на всяка държава-членка да бъдат включени в разработването, наблюдението и оценката на националните планове за възстановяване от пандемията от COVID-19, както и достъп до качествени работни места и социална защита от бъдещи подобни ситуации. ЕКП насърчава всички държави от ЕС да разработят специфични мерки за борба с младежката безработица и несигурното навлизане на пазара на труда и да осигурят реално възстановяване на заетостта през следващите месеци.