"Газпром" спира доставките на газ за България от 27 април. За това е получено уведомление в "Булгаргаз" ЕАД.  Според министерството на енергетиката българската страна е изрядна в изпълнението на задълженията си по договор. Руското решение вероятно има и политически контекст и е предназначено чрез опит за предизвикване на енергийни проблеми да породи сътресения в управлението на България. Съобщението на министерството пояснява, че според анализ на "Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг предложената от руската страна двуетапна процедура на плащане не е в съответствие със съществуващия договори и крие рискове за българската страна, включително да извърши плащане, без да получи доставки. "Министерство на енергетиката, БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" са предприели стъпки за алтернативни договорености за доставка на газ и за справяне с така създалата се ситуация. Към настоящият момент не се налагат ограничителни мерки за консумацията в България" - гласи съобщението от министерството на енергетиката.

Зависимост от руския газ

България получава близо 80% от потребявания газ от "Газпром експорт". Основната причина за тази зависимост е все още недовършената газова връзка с Гърция, чието строителство е планирано още преди повече от 10 години. Интерконекторът трябва да заработи в средата на тази година, твърди Министерството на енергетиката. По него България може да получава повече количества от договорените доставки от Азербайджан. България обаче построи само за една година българската част от газопровода "Турски поток", който доставя руски газ от Турция за Сърбия. Това трасе е наследник на проваления проект "Южен поток", чиято основна цел е Русия да заобиколи Украйна в транзита на газ.

Карта руски газопроводи Европа

България не е единствената страна, която ще трябва да се справя със затрудненията, предизвикани от едностранната промяна на правилата от руския газов монополист. Часове по-рано спиране на руския газ бе обявено и за Полша. Варшава е относително подготвена за такова развитие на кризата, тъй като тя и без това към края на годината щеше да се откаже от руския газ.

Газът- лост за руски натиск

Спирането на газта за европейски страни е пореден руски ход, който изостря кризата между Запада и Русия заради руското нахлуване в Украйна. В отговор на западните санкции Москва прави опити отвърне, както и да подпомогне рублата, която успява да позакрепи с изкуствени марки и едно от мероприятията в тази насока бе решението страните, попаднали в списъка на враждебните на Русия, да плащат за доставка на руски газ в рубли.

В началото на март Кремъл определи кои са "неприятелските страни", а в списъка попадна и България. На този етап българското правителство не изрази опасения за доставките на газ. Германия, като една от потенциално най-засегнатите страни, протестира, че руското решение е нарушение на договорите. От Кремъл настояха, че има промяна само във валутата на плащане и че ще изпълняват своите задължения по доставките. Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС няма да допусне плащане в рубли, защото това би представлявало заобикаляне на наложените на Русия ограничения. Заповедта на Путин за плащането в рубли обаче влезе в сила на 1 април. България е получила от "Газпром" официално искане газът да се плаща в рубли. “Подобно нещо няма как да се случи и ЕС няма да се подава на изнудване”, каза пред БНТ министърът на енергетиката Александър Николов. Той обаче посочи, че не му е възможно да прогнозира как ще се развият събитията. Години преди началото на войната и на кризата, породена от струпването на руски войски на украинската граница, Русия правеше опити да заобиколи Украйна като транзитна държава, като рожби на тази политика са двата газопровода "Северен поток 2" и "Турски поток". От двата заработи само втория, сектор от който минава през България, която няма съществена полза от него. "Северен поток 2" беше замразен заради кризата и последвалата война в Украйна.

Възможни последствия

Газът и петролът са може би последните лостове за влияние на Москва в Европа, като газът, макар и да заема по-малка част от руския износ, е силно средство за изнудване на зависимите държави, сред които е и България. Спирането на газа по изкуствено създаден повод е в унисон със стила на силова политика на Русия на международната сцена и идва в момент, когато България е пред трудно решение за увеличаване на участието си в подпомагането на Украйна във войната й срещу руския агресор.

Спирането на газа, ако не намери бързо решение или алтернатива, може да породи сериозно напрежение и трудности пред управляващите в София, с потенциал дори да събори правителството в някои сценарии. Предстои да се види дали Русия ще предприеме аналогични стъпки и спрямо други, по-големи европейски клиенти, които откажат да се подчинят на газовото изнудване на Кремъл. Досега се знае, че Унгария

планира

да плаща за газ на Русия според руските изисквания, като конвертира евро в рубли през “Газпромбанк”.