През юни осем партии получават достатъчно подкрепа от избирателите, за да влязат в парламента и в три от тях симпатизиращите на съюз на България с Русия и Беларус са повече от залагащите на оставане в Европейския сюз и НАТО. Само в една от тях над половината са за завой към Москва и Минск, които заедно нападнаха Украйна преди четири месеца. Любопитно е, че това не е "Възраждане", а Българската социалистическа партия.
На въпрос "Ако в Европа има ново разделение, подобно на Студената война, къде трябва да се позиционира България?", 56% от симпатизантите на БСП посочват отговор "В съюз с Русия, Беларус и др.".
Това показва част от национално представително изследване на общественото, проведено на терен в периода 6-16 юни 2022 година от "Алфа Рисърч", пише Дневник. Данните са публикувани на сайта на Институт Отворено общество - София, който е поръчал изслеването, търсещо отговор на въпроса къде анкетираните виждат разположена България, ако заживеем в свят на ново разделение в Европа, подобно на това от времената на Студената война.
Партиите с доминиращи нагласи сред избирателите за съюз с НАТО и ЕС над прага от 4% за попадане в парламента са:
Демократична България (96% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 0% са за съюз с Русия) Продължаваме промяната (68% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 14% са за съюз с Русия) Има такъв народ (65% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 13% са за съюз с Русия) ГЕРБ (58% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 12% са за съюз с Русия)
В категорията на избирателите, които още не са решили за кого да гласуват, ситуацията е същата.
47% не могат да преценят или не дават отговор, 33% са за съюз с НАТО и ЕС, а 14% са за съюз с Русия. Близо до тези показатели дават и в групата на тези, които заявяват, че няма да гласуват - 42% не могат да преценят или не дават отговор, 24% са за съюз с НАТО и ЕС, а 26% за съюз с Русия. Публикацията на сайта на "Отворено общество" извежда в залавие позитивен ъгъл към установеното: "Два пъти повече българи предпочитат съюз с НАТО и ЕС пред съюз с Русия". Водещата група е на евроатлантиците (39%), вярващите в някакъв междинен вариант на посоката за развитие са 7%, без преценка или отговор са 31%, а в русофилския лагер са 23%.
Привържениците на съюз с НАТО и ЕС формират най-голям дял от анкетираните във всички възрастови групи. Но в същото време в нито една от тях те не достигат мнозинство.
Спрямо подобно изследване от "Алфа Рисърч" от средата на април проатлантическите симпатизанти значително са намалели - от 63% на 39%. Групата "За съюз с Русия, Беларус и др." се е увеличила от 13% на 23%. От 22% на 28% е нараснала групата на спрели се на "Не знам" и "Без преценка".