Руският президент Владимир Путин заяви в сряда, че е получил втората си доза ваксина срещу COVID-19, три седмици след получаването на първата доза. Той съобщи за инжектирането, което пак стана далече от очите на обществеността, по време на на сесия на Руското географско общество, в която е участвал чрез видеовръзка.
„В момента, преди да вляза в тази зала, получих и втората инжекция. Надявам се всичко да се оправи. Дори не толкова се надявам, колкото съм сигурен в това “, каза Путин.
Президентът заяви пред журналисти след събитието, че не е имал неблагоприятни последици след втората инжекция.
"Както виждате, всичко е нормално, без странични ефекти", каза Путин и добави, че лекарите са му казали, че е развил "добър имунен отговор" след първата ваксинация.
Путин получи "първа игла" срещу коронавируса на 23 март, пак извън полезрението на камерите, а Кремъл няма да разкрва коя от трите ваксини, одобрени в момента за употреба в Русия, е приел президентът. Разбира се, това породи и спекулации дали изобщо е използвана руска ваксина.
Ваксинацията на руския лидер идва няколко месеца след началото на широкомащабната имунизация срещу COVID-19 в Русия - забавяне, което озадачи мнозина, като някои критици твърдят, че това допринася за вече съществуващото обществено колебание относно ваксината.
Руските ваксини
Руските власти са дали регулаторно одобрение на три ваксини, разработени в страната - Sputnik V, EpiVacCorona и CoviVac. И трите са получили разрешение преди да завършат сложните изпитания, които според експертите са необходими, за да се гарантира тяхната безопасност и ефективност в съответствие с установения научен протокол.
Проучване, публикувано през февруари в британското медицинско списание Lancet, показва, че Sputnik V е 91% ефективна и изглежда предотвратява тежкото заболяване от COVID-19 на инокулирани лица, въпреки че все още не е ясно дали ваксината може да предотврати разпространението на болестта. Няма данни за ефикасността на двете други ваксини.
Русия активно лансира на пазара Sputnik V в чужбина, въпреки сравнително бавното внедряване у дома и ограничения производствен капацитет. Десетки страни одобриха използването на Sputnik V и много подписаха сделки с Руския фонд за директни инвестиции, който финансира ваксината, за да получат пратки с дози.
Анкета от февруари, проведена от най-големия независим социолог в Русия, "Левада Център", показа, че 62% от руснаците не са склонни да се ваксинират със Sputnik V.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.