Новата учебна година започна за хиляди българчета в Северна Америка. Над 20 училища биха първия звънец за малчуганите в цялата страна.
Българското училище „Родолюбие" в чикагското предградие Ривър Гроув откри учебната година в събота, на 14 септември, за девети път. От ръководството на школото не изневериха на българската традиция и започнаха учебни занятия с менче, здравец и питка с мед.
По-големите „родолюбци" предадоха ключа на двете първокласнички, които тази година поемат щафетата. През миналата година училището раздаде свидетелства за завършено образование на 120 деца. Ръководството се надява тази година бройката на новозаписалите се да бъде с 20 до 30 малчугани повече.
„Родолюбие" предлага изучаване както на задължителните предмети - български език и литература, география и история на България, така и занимания по редица извънкласни дейности, сред които таекуондо, тай-бокс за родители и йога за родители и деца. В школото се обучават от най-малките деца до тийнейджъри.
Росица Дамянова, която води група по изкуство в „Родолюбие", се чувства горда от децата, на които преподава. „На всички конкурси моите питомци обраха всички възможни награди", гордее се тя.
Въпреки че училището се финансира от родители и спонсори, то е частично подпомагано и от Министерството на образованието, науката и младежта (МОМН) в родината. „Всичко, което има едно българско училище в България, имаме и ние благодарение на това, че сме лицензирани към Министерството на образованието в България", каза Лили Паслиева - училищен ръководител на „Родолюбие" и „Родна реч".
Наред с „Родолюбие" училищата „Родна реч" и „Нов живот" в Чикаго също откриха учебната година през уикенда.
В „Родна реч" има както малчугани, така и тийнейджъри, които всяка събота сутрин използват училищното радио, за да поздравяват всички деца с химна на родината.
Стефка Папазова е начален учител в школото и тази година преподава на 4-ти клас. „Започнахме вече учебния процес. Днес направихме и тестовете за входно ниво, които са задължителни в началото. Сега започваме с годишния преговор и материала за тази година."
Макар и само на 9 години, Борис обича да чете книжки за мистерии и фантазии. „Аз мога да прочета книжка от 200 страници в един ден, ако ми дадете достатъчно време", казва малчуганът.
В „Нов живот" занятията също вече текат с пълна сила. 34 деца - от най-малките, които са на 2 годинки, до 15-годишните, ще изучават родният език всяка събота. В школото тази година се записаха още 6 нови деца на възраст между 3 и 7 години.
Училището предлага различни занимания за децата. „Имаме клуб "Математика", клуб "Българче", арт клуб. Предлагаме и свободно изучаване на Библията, ако децата имат желание", каза Хриска Перфанова - училищен ръководител на "Нов живот".
И в трите училища - „Родна реч", „Родолюбие" и „Нов живот", храната за децата се приготвя от родителите, които са поели инициативата. Целта е тя да е винаги топла и здравословна.
Единственото училище в Детройт „България" също отвори врати през уикенда. Школото разполага с два филиала - един в Трой и втори в Плимут. От ръководството обявиха, че очакват 50 деца.
Родното училище „Христо Ботев" в Ню Йорк също откри учебната година през уикенда. „Тази година основаваме още 2 групи за деца, които знаят много добре български език, и отделна група за деца на възраст между 5 и 7 години за тези, които не говорят свободно на роден език", каза Гергана Ганчева - член на родителското настоятелство към училището.
Освен тези две групи, училището събира и друга предназначена само за възрастни - обикновено родители от смесени бракове, които имат желание да научат българския език.
През миналата година школото изпрати и първите си абитуриенти. От ръководството се надяват тази година да имат над 100 ученици.
От извънкласните дейности фолклорът и народните танци се радват на най-голям успех, като през миналата година посещавалите тази група са наброявали 70 души.
През тази учебна година занятията в „Христо Ботев" ще се провеждат само през неделя, а не както досега - през двата почивни дни.
„Св. св. Кирил и Методий" в Бостън започна редовни учебни занятия на 14 септември. До момента новозаписалите се ученици наброяват 10, като се очаква след първите 2 седмици бройката да се увеличи, когато всички деца се върнат от лятна ваканция в България. Тази година ще има и 9 класа деца от 3 до 14 години. „Двете основни извънкласни занимания, които имаме, са кръжок по народни танци и театрална група. Тази година ще се опитаме да основем и музикална група за тези, които искат да пеят", каза Росен Димитров - президент на родното училище в Ню Йорк.
Родното школо „Св. св. Кирил и Методий" в Лос Анджелис откри учебната година също на 14 септември. През 2011 година училището започва работа с 10 деца. Днес те са вече 30. „Тъй като българите тук са много разпръснати, искаме да основем още 2 филиала, където децата ще могат да учат и пишат на майчин език", каза Живка Костова - ръководител и един от създателите на училището.
От миналата година съществува танцов състав, който се радва на голям интерес. Освен това училището предлага и курс по етнография, в който децата имат възможност да се запознаят с народните традиции и приложното изкуство. „Изработваме носии, кукерски маски - всичко, свързано с българските обичаи", каза още Костова.
Родното школо в Шарлот, Северна Каролина, би първият училищен звънец преди дни. Там се обучават деца от предучилищна група до 5-и клас. Миналата година ръководството връчи удостоверения за завършени класове на 30 българчета. Децата са разпределени в 3 групи по 10 малчугани.
На 14 септември „Св. св. Кирил и Методий" в Минеаполис, щата Минесота, също отвори врати за всички малчугани, които искат да четат и да пишат на роден език.
В школото се обучават както 3-годишни малчугани, така и 15-годишни тийнейджъри. През тази година школото обмисля и създаване на институт по славянски езици, който да помага на всички български училища.
Екипът на BG VOICE желае на всички ученици и учители успешна година!