Purdue Pharma, производителят на OxyContin, се призна за виновен по три федерални криминални обвинения за ролята си в създаването на национална опиоидна криза, като ще плати над $8 млрд. и ще затвори компанията.
Парите ще отидат за програми за лечение и намаляване на опиоидите. Частната компания се е съгласила да плати 3,5 милиарда долара глоба, както и да се лиши от допълнителни 2 милиарда минали печалби, в допълнение към 2,8 милиарда долара, които се е съгласила да заплати с гражданска отговорност.
„Purdue Pharma активно осуети усилията на Съединените щати за осигуряване на съответствие и предотвратяване на отклонение“, заяви помощник-администраторът на Администрацията за борба с наркотиците Тим Макдермот. "
Опустошителният ефект от действията на Purdue Pharma остави изгубени животи, а други пристрастени."
Компанията не разполага с 8 милиарда долара за плащане на глобите. Така Purdue ще бъде разпусната като част от споразумението и нейните активи ще бъдат използвани за създаване на нова "компания в обществена полза", контролирана от тръст или подобна организация, създадена в полза на американската общественост.
Министерството на правосъдието заяви, че ще функционира изцяло в обществен интерес, а не за максимизиране на печалбите. Бъдещите приходи ще отидат за заплащане на глобите и санкциите, които от своя страна ще бъдат използвани за борба с опиоидната криза.
Тази нова компания ще продължи да произвежда болкоуспокояващи като OxyContin, както и лекарства за справяне с предозирането на опиоиди.
Заместник-главният прокурор Джефри Роузън, който обяви споразумението, защити плановете новата компания да продължи да продава това лекарство, като заяви, че има законна употреба на болкоуспокояващи като OxyContin.
Планът е компанията да предостави животоспасяващи лекарства за спасяване при предозиране и лекарства за медицинско подпомагане с големи отстъпки за общности, които се справят с опиоидната криза.
Министерството на правосъдието също постигна отделно гражданско споразумение за 225 милиона долара с бившите собственици на Purdue Pharma, семейство Саклер.
И все пак семейство Саклер - както и други настоящи и бивши служители и собственици на компанията - са изправени пред възможността срещу тях да бъдат заведени федерални наказателни обвинения.
„Purdue дълбоко съжалява и поема отговорност за неправомерното поведение, подробно описано от Министерството на правосъдието“, каза председателят на борда на директорите на компанията Стив Милър. „Purdue днес е съвсем различна компания. Направихме значителни промени в нашето ръководство, операции, управление и надзор. "
Компанията, която подаде молба за несъстоятелност през 2019 г., се призна за виновна за нарушаване на федералните закони, тъй като плащала на лекарите да предписват повече опиоидни рецепти.
Злоупотребата с болкоуспокояващи с рецепта е основна причина за опиоидната криза в страната. Според Центровете за контрол на заболяванията, 450 000 души са починали в Съединените щати през 10-те години, започвайки през 1999 г. от свръхдози, включващи опиоиди, включително опиати с рецепта и незаконни.
И около една трета от тези смъртни случаи през 2018 г. включват опиоиди по рецепта.
Въпреки че над 8 милиарда долара глоби и санкции в споразумението е рекорд, който трябва да плати фармацевтична компания, това е само малка част от разходите на федералните, щатските и местните правителства за борба с опиоидната криза.
Щатите в цялата страна са предявили искове в размер на 2 трилиона долара по делото за несъстоятелност на Purdue Pharma.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.